Zatiahnuté
13°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Rieka sfarbená do oranžova. Po 19 mesiacoch kontaminovaná voda do rieky stále vteká
Zdielať na

Rieka sfarbená do oranžova. Po 19 mesiacoch kontaminovaná voda do rieky stále vteká

GEMER / Vlaňajší február si Gemerčania pamätajú ako mesiac, keď sa rieka Slaná sfarbila do oranžova. Vtedy ešte nikto netušil, že ide o ekologickú katastrofu, ktorá naberie obludné rozmery. Prešlo viac ako 19 mesiacov a do rieky stále vteká kontaminovaná banská voda.

Rieka Slaná je už rok a pol sfarbená, mimoriadna situácia tu stále platí, no riešenie je ešte vždy v nedohľadne.

Napriek tomu, že ho už ponúkali tak súkromné spoločnosti, ako aj Slovenská akadémia vied. Tá už ministerstvám niekoľkokát ponúkla technológiu, ktorá by dokázala vyčistiť práve problémový výtok z bane. "Ponuky sú určite na stole a čakáme na to, kedy nás oslovia s ponukou, aby sme mohli inštalovať čističku na miesto," uviedla Zuzana Bártová zo SAV. Podľa stanoviska ministerstva životného prostredia to stále rokuje s dotknutými rezortmi, a teda aj s ministerstvom hospodárstva, financií, ale aj s útvarom hodnoty za peniaze.

"Ide o jednu z výziev, ktorá ostala otvorená na stole envirorezortu. Ministerstvo má ambíciu pripraviť návrh na riešenie," vyjadril sa v stanovisku Tomáš Ferenčák z tlačového oddelenia ministerstva životného prostredia. Zo stanoviska ministerstva hospodárstva zasa vyplýva, že pravidelne vykonávajú merania parametrov vytekajúcej vody zo štôlne. Výsledky podľa nich nevybočujú od dlhodobého trendu. Odborníci to ale vidia inak.

"Situácia ešte určite nie je vyriešená a stále tam vytekajú koncentrácie kovov, ktoré nespĺňajú normy pre povrchové toky," dodala Zuzana Bártová. Situáciou sa zaoberá aj polícia, ktorá už začala trestné stíhanie pre trestný čin poškodenia a ohrozenia životného prostredia. "V predmetnej veci prebieha znalecké dokazovanie, ktorého súčasťou je aj ichtyologický prieskum, keďže sa skúma dosah možnej protiprávnej činnosti na všetky zložky životného prostredia," informovala hovorkyňa PPZ SR Denisa Bárdyová. Ichtyologický prieskum pre potreby znalca už v rieke prebehol, výsledky potešujúce nie sú.

"Početnosť ichtyofauny je výrazne oslabená v postihnutom úseku a absentujú ryby, ako je hlaváč bieloplutvý, ktorý je zaradený medzi druhy európskeho významu," avizoval rybár a aktivista Tibor Varga. Monitoring rýb v rieke vykonáva pravidelne v spolupráci s rybármi aj regionálna veterinárna správa. Rybári sa zamerali najmä na ryby, ktoré našli v sedimentoch, a teda práve tam, kde by sa malo nachádzať najviac ťažkých kovov.

"Nachádza sa tam aj kov, ako je arzén, a výsledky nasvedčujú tomu, že tá hladina na niektorých miestach stúpa a na niektorých je ešte stále v svalovine rýb relatívne nízka," oznámil riaditeľ Regionálnej potravinovej a veterinárnej správy Štefan Bilík. "Je to problém jednoznačne, pretože práve týmto spôsobom sa kovy dostávajú do prostredia a následne do potravinového reťazca," povedala Zuzana Bártová. "V 21. storočí je to obrovská hanba pre náš štát, že po 19 mesiacoch od februára minulého roka nie sú schopní zastaviť to znečistenie," uviedol rybár Tibor Varga.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy