Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Muž ohrozil obyvateľov, keď do dediny doniesol nájdenú muníciu z lesa
Zdielať na

Muž ohrozil obyvateľov, keď do dediny doniesol nájdenú muníciu z lesa

FRIČKOVCE/OBEC BARDEJOV / Našiel v lese muníciu z vojnových čias. Zobral ju, doniesol do dediny a položil na múrik pri dome. Polícia varuje, že toto je jeden z príkladov toho, ako sa to nemá robiť. Pyrotechnici varujú, že munície staré aj 80 rokov môžu byť stále funkčné. V minulosti sa na východe dokonca stalo, že muž nájdenú muníciu priviezol autom rovno na policajnú stanicu.

"Oznamovateľ uviedol na linke 158, že neznámy muž našiel v lese v katastrálnom území Fričkoviec granát, ktorý priniesol do obce, položil ho na betónový múrik pri rodinnom dome a odišiel preč," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove, Jana Ligdayová. Neznámy muž ohrozil nielen iných ľudí, ale aj seba. Munícia i keď je stará desiatky rokov, môže byť plne funkčná. Krajský pyrotechnik po príchode na miesto určil, že ide o ručný granát z obdobia II. svetovej vojny.

"Nájdená munícia bola pyrotechnikom za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení, prevzatá k zneškodneniu," informovala hovorkyňa Ligdayová. To, či je munícia vôbec schopná prevozu rozhodne pyrotechnik. Vlani na jeseň našiel miestny obyvateľ v lesnom poraste nad obcou Cabov vo vranovskom okrese delostrelecké míny. Tie boli stále funkčné a mimoriadne nebezpečné. Dokonca natoľko, že ich nemohli ani odviezť. Zneškodnené museli byť priamo na mieste nálezu. "Nájdená munícia môže byť citlivá na náhodné pohyby alebo tlak. Aj neúmyselná manipulácia môže viesť k výbuchu," vysvetlila Ligdayová. V minulosti sa dokonca stalo, že 60-ročný Stropkovčan našiel v lese funkčnú protitankovú strelu. Toto je ona. Keďže nemal so sebou mobilný telefón, naložil ju do auta a odviezol rovno na policajnú stanicu. Službukonajúci policajti neverili vlastným očiam. "Ak nájdete náhodne muníciu, okamžite kontaktujte políciu na čísle 158," odkázala Ligdayová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy