Zatiahnuté
12°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Kauza Očistec: P. Vorobjova podmienečne prepustia na slobodu
Zdielať na

Kauza Očistec: P. Vorobjova podmienečne prepustia na slobodu

TRENČÍN / Bývalého riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavla Vorobjova v utorok, 25. apríla, prepustili na slobodu. Rozhodol o tom senát krajského súdu v Trenčíne. Podľa neho tento muž, ktorý pracoval pre skupinu Norberta Bödora a lustroval novinárov, splnil na prepustenie všetky požiadavky. Chodiť bude s monitorovacím náramkom na nohe.

"Senát Krajského súdu v Trenčíne zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Trenčín, ktorým súd prvého stupňa na verejnom zasadnutí 8. marca rozhodol o podmienečnom prepustení odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody," uviedol hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Rozhodnutie je právoplatné

Rozhodnutie tak podľa neho nadobudlo právoplatnosť a odsúdený bude dnes prepustený z väznice na slobodu, pričom mu začne plynúť trojročná skúšobná lehota a počas jeden rok trvajúceho probačného dohľadu bude povinný zamestnať sa, zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami. "Krajský súd zhodne s rozhodnutím okresného súdu dospel k záveru, že odsúdený splnil všetky tri podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby mohol byť podmienečne prepustený na slobodu," ozrejmil ďalej Tarabus.

Keďže návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného podľa neho podal riaditeľ väznice, prvou podmienkou bolo, aby mal Vorobjov vykonanú polovicu uloženého trestu odňatia slobody. "Na podklade hodnotenia odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody súd konštatoval splnenie druhej podmienky, že odsúdený svojim správaním a plnením svojich povinností preukázal polepšenie," doplnil.

Po vyhodnotení všetkých podstatných skutočností, týkajúcich sa odsúdeného, súd tiež dospel k záveru, že je splnená aj tretia podmienka a od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. "Súd konštatoval aj to, že práve výkon trestu viedol k tomu, že došlo k osobnostnej zmene odsúdeného, a teda došlo aj k odstráneniu príčiny, ktorá v jeho prípade viedla k páchaniu trestnej činnosti," dodal Tarabus.

ŠTS odsúdil Vorobjova vlani na 2 roky

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil vlani Vorobjova na dvojročný trest odňatia slobody vo väzení s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. ŠTS schválil dohodu o vine a treste. Vorobjov priznal vinu, čo bolo predpokladom na schválenie dohody o vine a treste, ako aj vzdanie sa práva na verejný proces a možnosti podať odvolanie.

Obvinený bol celkovo z deviatich skutkov - činnosti pre zločineckú skupinu a s tým spojených trestných činov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Jeho meno sa spája s takzvanými lustráciami novinárov. V minulosti pôsobil ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.

  

Súvisiace články

Najčítanejšie správy