Polojasno
27°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2024
Seniori budú možno znova prechádzať skúškami z autoškoly
Zdielať na

Seniori budú možno znova prechádzať skúškami z autoškoly

SLOVENSKO / Môže sa stať, že vodičák nebude platiť doživotne. Európska únia uvažuje nad sprísnením pravidiel. Po novom by mohli seniori, ktorí chcú šoférovať, opäť sadnúť do autoškolských lavíc a prejsť skúškami.

Žiadna smrteľná nehoda v celej EÚ. To je ambiciózny cieľ Bruselu, ktorý chce splniť do roku 2050. Jedným z opatrení by malo byť sprísnenie podmienok pre jednu z rizikových skupín - dôchodcov. Na Slovensku už isté obmedzenia pre seniorov platia. Ak dovŕšite 65 rokov, musíte sa ísť dať vyšetriť všeobecnému lekárovi. Ten určí, či ste spôsobilí na šoférovanie.

Bruselský plán však hovorí o tom, že všetci seniori, ktorí dovŕšia vek 70 rokov, by mali v budúcnosti vedieť preukázať, že sú spôsobilí šoférovať, konkrétne každých 5 rokov. "Keby je to na mne, tak by som dal preskúšanie každých 10 rokov, pretože doprava sa vyvíja, pribúdajú nové dopravné značky, kopec dopravných zmien, zrazu niečo zmeníte ľuďom, ktorí jazdia rutinne a je problém," uviedol Maroš Palesch, dopravný konzultant.

Zatiaľ však nie je jasné, či by mali byť opätovne preskúšaní, prípadne ako by samotné skúšky mali vyzerať. Napríklad v Nemecku majú autoškoly špeciálne zamerané kurzy pre seniorov. "Zatiaľ takéto neplánujeme," ozrejmil Tomáš Vrábel, riaditeľ odboru Dopravnej polície PPZ.

Návrh je zatiaľ takpovediac v plienkach, o tom akú bude mať výslednú podobu rozhodnú najbližšie mesiace.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy