Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2023
Stanko a Grznár z kauzy Chikara 2 budú stíhaní na slobode
Zdielať na

Stanko a Grznár z kauzy Chikara 2 budú stíhaní na slobode

PEZINOK / Bystríka Stanka ako aj Rastislava Grznára, ktorí sú obvinení v drogovej kauze Chikara 2, stíhajú na slobode. Rozhodol tak sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku po vyše 31 hodinách.

Ďalší šiesti muži skončili v preventívnej väzbe, aby nepokračovali v trestnej činnosti. Okrem drog je policajným hodnostárom kladená za vinu v rámci obvinenia aj korupcia, zneužitie právomoci verejného činiteľa či založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku u všetkých obvinených skonštatoval, že uznesenia o vznesení obvinení sú dôvodné. Bývalého krajského riaditeľa PZ v Trnave a bývalého viceprimátora Trnavy Bystríka Stanka pustil na slobodu ako aj súčasného okresného riaditeľa Rastislava Grznára. Prokurátor obidvom navrhoval kolúznu väzbu, aby neovplyvňovali svedkov. Okresný riaditeľ mal mať navyše aj preventívnu. 

Obidvaja muži ale svoju vinu v drogovom biznise odmietajú

Bývalý viceprimátor mesta Trnava, ale aj zároveň bývalý krajský riaditeľ Policajného zboru v Trnave, ktorý je obvinený napríklad z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, prípadne z trestného činu zosnovania a podporovania zločineckej skupiny Bystrík Stanko sa na otázku TV JOJ vyjadril, že Tibora Gubáňa videl len dvakrát v živote. Nechcel ale ozrejmiť, za akých okolností.

"Mal byť činný pre zločineckú skupinu, tá činnosť mala spočívať v poskytovaní ochrany tejto zločineckej skupiny, za ktorú sa malo platiť z tých drog, a to je absolútne rozptýlené," uviedol Martin Pohovej, advokát Bystríka Stanka. "Keď to niekto vedel pred 15 rokmi, prečo to nepovedal vtedy? Prečo to rieši teraz? Pre mňa je to nepochopiteľné, záhadné a úplne nepravdivé. Jožko počul od Miška, že Ferko... A vlastne na tom to celé stojí," uviedol obvinený Bystrík Stanko.

Aj Rastislav Grznár mal podľa uznesenia o vznesení obvinenia za úplatok poskytovať ochranu jednému zo členov zločineckej skupiny. "Ide o výpoveď spolupracujúceho obvineného viackrát súdne trestaného recidivistu, no a asi to zohralo úlohu, že bola väzba nahradená," Juraj Gavalec, obhajca Rastislava Grznára. Okresný riaditeľ PZ v Trnave dostal probačný dohľad. "Pravda zvíťazí," uviedol obvinený Rastislav Grznár.

Či je ochotný, podobne ako Bystrík Stanko, momentálne odstúpiť z funkcie v prípade, ak si to budú želať jeho nadriadení, neprezradil. Rozhodnutie súdu ale nie je právoplatné. Pri sťažnostiach procesných strán bude mať posledné slovo Najvyšší súd, a to 3. apríla.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy