Oblačno, dažďové prehánky
18°
Bratislava
Medard
8.6.2023
Majiteľ vo väzení prejavil o psa záujem, preto nebolo možné dať ho na adopciu. Na slobode sa o neho opäť nezaujímal
Zdielať na

Majiteľ vo väzení prejavil o psa záujem, preto nebolo možné dať ho na adopciu. Na slobode sa o neho opäť nezaujímal

SENICA / V obci Dojč rieši starostka problém so psom, ktorého majiteľ bol vo väzení. Keďže o psa prejavil záujem, nebolo možné dať ho na adopciu. Obec preto musela útulku zaplatiť za každý deň, ktorý tam strávil. Ide o viac ako tritisíc eur. Keď sa majiteľ dostal opäť na slobodu, o psa sa už ale nezaujímal. Obec ale trvá na tom, aby za psa zaplatil.

Psíka jeho majiteľ nechal priviazaného pred miestnou krčmou. Bol tam dva dni, keď sa k nemu nikto nehlásil, starostka vďaka kamerám v obci zistila, komu patrí. Keďže jeho majiteľ pár dní na to skončil vo väzení pre krádeže, psíča putovalo do útulku. "Psík bol odchytený 10. februára 2022 a odvtedy obec za neho platí," povedala starostka obce Dojč Slavomíra Melišová.

Majiteľ psa obci dlhuje vyše tritisíc eur. Keďže vo väzení tvrdil, že psíka chce, zviera nemohlo byť ponúknuté na adopciu. Koncom minulého roka sa vrátil z väzenia. Starostka ho písomne vyzvala, aby si prevzal psa z karanténnej stanice. 

Keď si majiteľ psa nepreberie do 45 dní od prevzatia písomnej výzvy, obec sa stane jeho vlastníkom. "Starostka si ho bude musieť napísať na svoje rodné číslo, a zároveň sa za neho starať. Bude mať akúsi vyživovaciu povinnosť," informuje hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Na Slovensku je niekoľko obcí, ktoré sa v dôsledku tohto zákona muselo stať vlastníkmi psov. ZMOS na tento problém upozornilo ministerstvo životného prostredia. "Rezort ministerstva životného prostredia viac ako rok na to nereagoval na zmenu v zákone a máme príklady obcí, kde na rodnom čísle starostov sú napísané viac ako 50 psov," dodal Michal Kaliňák. 

Starostka v krajnom prípade požiada o pomoc exekútora. "Povedal nám, že aj zaplatí, v prípade, že by sa to nepodarilo a neuhradil by to, určite to budeme exekučne vymáhať," povedala starostka obce Dojč. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy