Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Obvinení Brhel a Kaliňák vypovedali na Policajnom prezídiu. Obvinenie sa týka podplácania
Zdielať na

Obvinení Brhel a Kaliňák vypovedali na Policajnom prezídiu. Obvinenie sa týka podplácania

BRATISLAVA – Exminister vnútra Robert Kaliňák a Jozef Brhel starší v piatok 3. februára vypovedali na Policajnom prezídiu v súvislosti s novými obvineniami. Obvinenie sa týka podplácania exprezidenta finančnej správy Františka Imreczeho.

Na Národnú kriminálnu agentúru prišli dvaja hlavní obvinení v prípade údajného podplácania bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Ako prvý bol na výsluch predvolaný podnikateľ Jozef Brhel. Práve on mal podľa policajného uznesenia na Kaliňákovo odporúčanie, dorovnávať Imreczeho plat. S úsmevom odchádzajúci Brhel aj jeho advokát to ale odmietli. Prevzali pritom argumentáciu SMERu, ktorý hovorí o politicky motivovanej kauze. V rovnakom duchu sa pred svojím výsluchom vyjadril aj Robert Kaliňák, ktorý sa na polícii zdržal asi hodinu. No nevypovedal, keďže podľa jeho slov, nemal pred výsluchom umožnené nahliadnuť do spisu. Obaja voči obvineniu zvažujú podať sťažnosť.

Obvinenie Jozefa Brhela st. považuje jeho advokát Michal Mandzák za nezmyselné a za zaťahovanie Národnej kriminálnej agentúry do politického boja. Brhel podľa neho obvinenie popiera. Pre médiá to povedal na Prezídiu Policajného zboru, kde prišiel jeho klient vypovedať. Obvinenie je podľa Mandzáka nezmyselné, pretože exšéf finančnej správy František I. vypovedal o úplatku v júni 2021. "Pokiaľ by to bol trestný čin, už vtedy by mali orgány činné v trestnom konaní vo veci vzniesť obvinenie. Čiže to znamená, že je to číry nezmysel," povedal advokát. Ďalej tvrdí, že František I. nebol odkázaný na dorovnanie platu, lebo podľa neho pôsobil v rámci zločineckej skupiny Daniari a tá organizovanú trestnú činnosť páchala od roku 2012.

Mandzák priblížil, že podľa obvinenia údajne Brhel dával 200-tisíc eur ročne Františkovi I. za to, že mu občas priniesol zoznam daňových kontrol. "Je to čistý nezmysel. Načo je môjmu klientovi zoznam daňových kontrol pre celé Slovensko," poznamenal. NAKA obvinila v stredu (1. 2.) exministra vnútra Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela st. pre zločin podplácania. Podľa polície sú obvinení podozriví z poskytnutia úplatku osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR. Kaliňák považuje svoje obvinenie z podplácania za nezákonné a nezmyselné.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy