Oblačno
22°
Bratislava
Ferdinand
30.5.2023
Neznámi ľudia vyzbierali peniaze na prístroj, ktorý bude zachraňovať životy v Rimavskej Sobote
Zdielať na

Neznámi ľudia vyzbierali peniaze na prístroj, ktorý bude zachraňovať životy v Rimavskej Sobote

RIMAVSKÁ SOBOTA / Šance na prežitie človeka po kolapse výrazne zvyšuje externý defibrilátor. Najnovšie ho už majú aj mestskí policajti v Rimavskej Sobote. Daroval im ho dlhoročný záchranár Ján Melicher, finančne prispeli viacerí.

„Dnes mám narodeniny a chcem Vás poprosiť, aby sme spolu urobili niečo veľké.“ Takto netradične oslovil záchranár Janko svojich priateľov na sociálnej sieti. Hoci mal sviatok on, pre seba nič nežiadal. Zorganizoval zbierku na zakúpenie automatického externého defibrilátora. "To bola taká malá dušička, že čo z toho bude, ale v dnešnej dobe sociálne siete robia divy. Bolo to niečo fantastické. Úplne aj cudzí ľudia," povedal záchranár Ján Melicher. 

Nakoniec sa podarilo vyzbierať polovicu potrebnej sumy, s dofinancovaním pomohol primátor mesta. Na pohľad malý prístroj, ktorý však dokáže obrovskú vec, tento týždeň odovzdal rimavskosobotským mestským policajtom. "Ten defibrilátor je o tom, že čím bližšie k ľuďom, a mestskí policajti sú vlastne nonstop 24 hodín v meste," doplnil Melicher. 

"Tento prístroj nám určite pomôže v prípade potreby zachrániť ľudský život. bude stále vo vozidle mestskej polície," vysvetlil náčelník mestskej polície Peter Berec. Záchranár síce mestských policajtov preškolil, no chcel zistiť, ako by reagovali v reálnej situácii. Zinscenoval pre nich také malé cvičenie. Hliadke trvalo ani nie 2,5 minúty, kým prišli na miesto. Nezaváhali ani na chvíľu a postupovali tak, ako by išlo o skutočnú záchranu človeka. "Klobúk dole, išli presne ako mali ísť. Tam nie je čo vytýkať," dodal Melicher. 

V decembri mali dvaja kolegovia prípad. Pri pošte museli takto oživovať, umelým dýchaním, masážou srdca a potom prišla RZP-čka. Prístroj ešte nemali. "Som veľmi rada, že sa na Slovensku opäť podarilo rozšíriť sieť AED a spôsob, akým sa to podarilo je skutočne inšpiratívny. Tieto prístroje pomáhajú pri náhlom zastavení krvného obehu a zvyšujú šance na prežitie," povedala s potešením hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. Operátori operačného strediska ZZS presne vedia, kde všade sa nachádzajú tieto život zachraňujúce prístroje. K 1.1 ich bolo na Slovensku viac ako 2300.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy