Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
NAKA obvinila Haščáka, exministra Malchárka a ďalších
Zdielať na
Krimi

NAKA obvinila Haščáka, exministra Malchárka a ďalších

BRATISLAVA / Vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila obvinila finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák je obvinený aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Pre TASR to potvrdil hovorca polície Michal Slivka. Upozornil na to portál Startitup, podľa ktorého sú obvinení aj bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková a exminister hospodárstva Jirko Malchárka Všetci figurovali v kauze Gorila.

Vyšetrovateľka podľa Slivku začala v stredu 23. novembra trestné stíhanie a obvinila celkovo sedem osôb. Štyri osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dve z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a štyri z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. "Ešte v ten istý deň (23. 11.) bolo uznesenie o začatí trestného stíhania a obvinení osôb doručené dozorujúcemu prokurátorovi," priblížil Slivka.

Spis Gorila má zachytávať rozhovory medzi vtedajším šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom H. a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V kauze figurovali aj Bubeníková a Malchárka. Finančník aj skupina autenticitu nahrávky spochybňujú. Spis Gorila sa dostal na verejnosť v novembri 2011, keď ho na internete zverejnil anonym. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči aktérom kauzy.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka. Jej autenticitu potvrdil vtedajší šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Viaceré médiá dostali o necelý rok neskôr link na údajnú zvukovú nahrávku. Materiál z kauzy je skartovaný, potvrdil v roku 2019 vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Jej autenticitu preto podľa neho nebolo možné potvrdiť.

Haščáka v súvislosti s kauzou Gorila obvinili aj v roku 2020. Zadržali ho 1. decembra v sídle spoločnosti Penta v bratislavskej Petržalke. Obvinili ho z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie.

Reakcie politikov

"Nie je našou úlohou tento krok hodnotiť, ale rešpektovať. Nie je našou úlohou ani vynášať súdy o vine alebo nevine. Toto je v demokratickej spoločnosti a právnom štáte výhradná úloha nezávislých súdov," povedal predseda vlády. Zároveň dodal, že úlohou politikov je zabezpečiť každému občanovi prístup k spravodlivosti a možnosti obhájiť sa.

Heger verí, že "aktuálni majitelia" paragrafu 363 Trestného poriadku nechajú priestor nezávislým súdom, aby mali možnosť rozhodnúť. "Doprajem každému občanovi možnosť očistiť svoje meno, alebo niesť zákonné následky svojho konania," poznamenal.

Šéf Smeru-SD Robert Fico reagoval, že išlo o odkaz hnutiu Sme rodina, aby "poslúchalo". V tejto súvislosti kritizoval, že za návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) hlasovali v parlamente napokon len štyria poslanci Sme rodina.

Aj líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vníma prepojenie obvinenia s odvolávaním Mikulca. Pripomenul, že aj pri predošlých pokusoch o jeho odvolanie prichádzali informácie o obvineniach. Vníma to ako snahu ukázať, ako "maká" Mikulec. "Neviem, čo si o tom myslieť, kauza sa naťahuje," dodal s tým, že nechce prípad viac komentovať, keďže nevie detaily.

Mikulec označil tvrdenia opozície za fabulácie. "Ak sa nemýlim, aj mediálne už bolo povedané, že uznesenia prišli už minulý týždeň," reagoval minister. Viac prípad komentovať nechcel, keďže prebieha vyšetrovanie. Dodal, že vyšetrovatelia sú procesne samostatní pod dozorom prokurátorov. Verí, že majú dosť argumentov na to, aby bolo stíhanie začaté.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Mária Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej. V súvislosti s ospravedlnením ministerstva spravodlivosti Haščákovi, keď ešte rezortu šéfovala, uviedla, že sa mu museli ospravedlniť, keďže generálny prokurátor zrušil základ trestného stíhania a následne reagovali aj súdy. Ospravedlnenie bolo podľa nej len formalitou.

Premlčaná lehota?

"Obvinenie pána Haščáka a ďalších 6 osôb sa podobá predošlému obvineniu v kauze „nahrávky v dvoch bodoch – načasovaním doručenia obvinenia na 2. výročie toho predošlého a použitou metódou pani vyšetrovateľky," uviedol Haščákov obhajca Martin Škubla. Ako ďalej dodal, s obvinením nesúhlasia, no vítajú možnosť sa po 10 rokoch oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní. 

Pri ostatných zločinoch je premlčacia lehota 10 rokov. V tomto prípade má ísť o skutky z obdobia rokov 2003 až 2006. "Keď máme trestnú sadzbu postavenú tak, že je horná hranica trestnej sadzby najmenej 10 rokov, premlčacia lehota je 20 rokov," povedala rektorka akadémia Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Kauza Gorila sa prevalila na verejnosť v roku 2011, a to uniknutím tajného dokumentu zo Slovenskej informačnej služby. 

Finančníka Penty policajti najskôr vlani obvinili z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Gorila. Kukláči Haščáka zadržali v sídle finančnej skupiny. Generálny prokurátor Maroš Žilinka ale Haščákovo obvinenie zrušil, pričom využil dnes už známy sporný paragraf 363. Dôvodom boli chýbajúce dôkazy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie