Jasno
29°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
Na životnom prostredí vznikli škody za tisícky eur. Potrestaný za to nebude nikto
Zdielať na

Na životnom prostredí vznikli škody za tisícky eur. Potrestaný za to nebude nikto

BREKOV / Na životnom prostredí síce vznikli škody za tisícky eur, no potrestaný za to nebude nik. Rybári na Hornom Zemplíne sa vlani len bezmocne prizerali na skazu, ktorá sa udiala na rieke Laborec. Uhynuli tam stovky rýb. A hoci potom nasledovalo rozsiahle vyšetrovanie, podľa zistení inšpektorov životného prostredia aj polície za to nie je koho potrestať.

Policajti prípad vyšetrovali ako trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. "Neznámy páchateľ mal znečistil časť vodného toku rieky Laborec v dĺžke najmenej päť kilometrov," povedala hovorkyňa KR PZ Prešov Jana Ligdayová. 

Na úseku medzi Humenným a obcou Brekov. Išlo o podustvu severnú. "Zasiahlo to oblasť, kde je divočina a bola pre rybky veľmi dobrá voda. Je mi do plaču. Podarilo sa nám urobiť nový život, ťažko mi je povedať slová," uviedol hospodár MO SRZ Humenné Marián Guľko. "Počítam do 2-tisíc jedincov po Humenné. Niečo môže byť aj na dne, je to najcitlivejší druh. Reakcia na chemikáliu vo vode a tá ryba hynie. Nedokáže sa ďalej spamätať," povedal pomocný hospodár revíru Štefan Mikiara. 

Na miesto prišli aj inšpektori životného prostredia. Z vody odobrali vzorky. Pre rozbore sa sústredili na viaceré parametre. Zaujímala ich teplota, PH či množstvo amoniakálneho dusíka. "Inšpektori skontrolovali všetky prítoky Laborca a tak isto aj objekt čistiarne odpadových vôd, všetky miesta, z ktorých by sa znečisťujúca látka mohla dostať do toku," uviedol generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. "Operatívne rozbory v sledovaných ukazovateľoch nevykazovali prekročenie prípustného stupňa znečistenia," uviedlo stanovisko Slovenská inšpekcia životného prostredia. "K úhynu rýb nedošlo nedovoleným zaobchádzaním so znečisťujúcimi látkami ani vypúšťaním odpadových vôd bez povolenia," povedala Ligdayová. 

"Slovenská inšpekcia životného prostredia má za to, že sa tak stalo v dôsledku intenzívnej zrážkovej činnosti, ktorá spôsobila zvírenie dnových sedimentov vo vodnom toku Laborec," uviedla Slovenská inšpekcia životného prostredia. "V zasiahnutej lokalite nebolo zistené znečistenie vody vo vodnom toku Laborec ľudskou činnosťou, preto bolo trestné stíhanie zastavené," povedala Ligdayová. Podľa polície je škoda na životnom prostredí najmenej 2 600 eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie