Jasno
21°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Súd v prípade prípravy vraždy Silvie Klaus Volzovej vypočul štyroch svedkov. Osobne sa zúčastnil len Pavol Rusko
Zdielať na

Súd v prípade prípravy vraždy Silvie Klaus Volzovej vypočul štyroch svedkov. Osobne sa zúčastnil len Pavol Rusko

BRATISLAVA / Okresný súd Bratislava II v prípade prípravy vraždy podnikateľky Silvie Klaus Volzovej vypočul štyroch svedkov. Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ, prezývaný Kýbeľ. Na pojednávaní sa z obžalovaných zúčastnil len Pavol Rusko.

Súd vypočúval štyroch svedkov. Pred súdom vypovedal osobný ochrankár aj manažér a ochrankár bezpečnostnej služby, ktorá strážila obžalovaného aj televíziu Markíza na konci 90. rokov. Obaja uviedli, že nikdy neboli pri stretnutí Ruska s členmi skupiny Černákovcov či Sýkorovcov. Potvrdili však, že obžalovaný chodieval pravidelne do hotela Holiday Inn.

Súd tento prípad pojednáva od mája 2019, pričom naposledy bol termín vytýčený na 20. januára tohto roka. Nakoniec ho však zrušili z dôvodu dlhodobej práceneschopnosti predsedu senátu. Pojednáva sa za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska, a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. "To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Súvisiace články

Najčítanejšie