Ničí úle a zabíja zvieratá. Do Kľačna chodí medveď posledné dva mesiace každú noc

Ničí úle a zabíja zvieratá. Do Kľačna chodí medveď posledné dva mesiace každú noc

KĽAČNO / Obyvateľov Kľačna v prievidzskom okrese ohrozujú medvede. Minulý rok im do záhrad chodili štyria. Posledné dva mesiace tu majú každú noc jedného neželaného návštevníka. Ten podľa nich stráca plachosť. Ničí im úle, zabíja zvieratá a podľa miestnych je len otázkou času, kedy zaútočí na človeka.

Pánovi Chovancovi z úľov po útoku medveďa ostali len kusy triesok. Zničil mu úle, zjedol med a najnovšie začal zabíjať aj ovce.  Medveď prichádza do dediny z  hory takmer každú noc. "Naposledy takúto dospelú ovcu zabil. Tu bola zabitá a takto roztrhol plot,"  opisoval Peter Chovanec.

"Keď máte medveďa v záhrade každú noc a bojíte sa tam ísť, tak je to problém," uviedla manželka Alžbeta Chovancová.


"Zásahový tím Medveďa Hnedého eviduje desiatky sťažností, hlásení a škôd spôsobených medveďom v obci Kľačno," informoval šéf tímu Jaroslav Slašťan.

Medveďa niekoľkokrát nasnímali kamery priamo pri ničení úľov. Miestny sa ho snažia odplašiť hlasitým zvukom. Medveď si na sirény ale zvykol. Miestni ho chodia plašiť sami. Nespia celé noci. Po záhradách niekedy behá už o deviatej večer. "Človek nemôže nič doma chovať lebo mu to medveď skántri,"  povedal miestny, Ladislav Leitman.


Situácia je vážna aj podľa odborníkov. Tí plánujú čoskoro zakročiť.  "Nakoľko nevykazuje plachosť a opakovane sa vracia a spôsobuje škody obyvateľom, a taktiež ich nepriamo obmedzuje, tak sme sa rozhodli, že pravdepodobne bude tento jedine z populácie odstránený,"  skonštatoval šéf zásahového tímu Medveďa Hnedého Jaroslav Slašťan.

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
17:50 Bez servítky
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:30 Kosti IV.
18:30 Kosti IV.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:15 Malí fidlikanti
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky
20:15 Já nebo nikdo