V Strečne vyhlásili mimoriadnu situáciu. Narušený skalný masív môže kedykoľvek spadnúť

V Strečne vyhlásili mimoriadnu situáciu. Narušený skalný masív môže kedykoľvek spadnúť

STREČNO / V Strečne vyhlásili mimoriadnu situáciu. Narušený skalný masív na Lesnej ulici môže kedykoľvek spadnúť. Ak by sa tak stalo, približne 8 kubíkov mohutného vápencového masívu by mohlo spôsobiť obrovské škody a to nielen na majetku.

V Strečne vyhlásili mimoriadnu situáciu ohrozené sú dva domy záhrada, ale aj turisti. "Môj tam chodil hore kozu pásavať a vraví tam už je štrbina strašná, keď príde zima to spadne. Tak sme napísali žiadosť starostovi, nie že sa nám to zrúti na hlavu a chodí tu aj veľa turistov," povedala obyvateľka ohrozeného domu Nadežda Andelová. 

Mohutný skalný masív majú pár krokov za domom, ani si nechcú predstaviť čo by sa stalo ak by spadol. "Chodil tu jeden pán, keď robili hrad prešiel to celé a už tri roky dozadu hovoril, že je to na spadnutie," uviedla Nadežda. 

Obrovskej skale dáva zabrať aj klíma, no svoje urobili aj otrasy počas rekonštrukcie neďalekého mosta. "V Strečne je pekne žiť pokiaľ vás niečo neohrozuje," povedala. 

V obci zasadol krízový štáb, na ministerstvo životného prostredia podali žiadosť, geologický posudok obavy potvrdil. "Skonštatovali, že tento skalný masív je v rizikovej skupine. Hrozí zosuv a treba vykonať sanáciu," uviedol starosta obce Strečno Dušan Štadiáni. 

Priestor uzavreli, bralo každý deň kontrolujú. Koncom septembra by mali začať so samotnou sanáciou, samozrejmosťou budú ochranné siete. "Povedali, že tam dajú zátarasy, aby tie kamene nepadali dolu," uviedla obyvateľka ohrozeného domu Nadežda. 

Zdroj: noviny.sk/ TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Česko Slovensko má talent
22:10 Uhorčík
22:50 Kingsman: Zlatý kruh
20:30 Oktagon zápasenie
00:20 Najväčšie svetové talenty
02:10 Leto 2003
20:10 V znamení zbesilosti
22:10 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:05 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
21:40 Krtko
22:10 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
21:45 Svatební obřad
23:25 Záhada Hory mrtvých
01:00 Dopis na rozloučenou