Polojasno
25°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Zdravotný stav Borženského je tak vážny, že o prerušenie výkonu trestu žiada už aj ZVJS
Zdielať na

Zdravotný stav Borženského je tak vážny, že o prerušenie výkonu trestu žiada už aj ZVJS

BRATISLAVA / Podľa informácií TV JOJ je zdravotný stav niekdajšieho košického bossa Dušana Borženského natoľko závažný, že o prerušenie výkonu trestu žiada už aj ZVJS.

Trenčiansky súd aktuálne rozhoduje o žiadosti vedenia väzenskej nemocnice v Trenčíne, ktorá požiadala o prerušenie výkonu trestu Dušanovi Borženskému. Bývalý košický boss je podľa jeho obhajcu v kritickom stave pre jeho onkologické ochorenie a ZVJS žiada, aby bol jeho klient prepustený z výkonu trestu do hospicovej starostlivosti. Ako uviedol Boržov obhajca Tibor Bacsó pre TV JOJ, odsúdený Borženský je aktuálne v kritickom stave a nevie, či v prípade prerušenia trestu bude schopný zvládnuť prevoz do iného zariadenia. Dúfa, že súd rozhodne o žiadosti ZVJS ešte dnes. 
Dušan Borženský, odsúdený pre účasť na troch vraždách, má rakovinu a jeho stav je závažný. O prerušenie výkonu jeho trestu odňatia slobody žiada už aj Zväz zboru väzenskej a justičnej stráže, konkrétne väzenská nemocnica v Trenčíne. V nej je onkologický pacient hospitalizovaný, keďže vyžaduje špecializovaný prístup lekárov. 

Ako zistila redakcia TV JOJ, aktuálne samotná nemocnica žiada prepustenie Borženského z výkonu trestu a jeho umiestnenie do zariadenia hospicovej starostlivosti. Borženský sa podieľal na vražde konkurenčných šéfov zločineckých bánd pôsobiacich na východe Slovenska. Konkrétne na vražde vplyvného gangstra a černákovho človeka, Karola Kolárika. 
Borženského obhajoba sa pre jeho zdravotný stav stále pokúša o prerušenie výkonu trestu odsúdeného, zatiaľ márne. Na poslednom konaní súdu sa ich klient už osobne nezúčastnil práve pre jeho zdravotný stav. 
"Zbor väzenskej a justičnej stráže je oprávnený poskytovať konkrétne informácie o väznených osobách len zákonom stanoveným orgánom a inštitúciám v rozsahu nevyhnutnom na plnenie ich úloh. Vzhľadom na to, že nedisponujeme súhlasom dotknutej osoby, nie sme oprávnení Vám poskytnúť požadované bližšie informácie týkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby. Vo všeobecnosti ale uvádzame, že v zmysle zákona o výkone trestu odňatia slobody platí, že odsúdenému možno prerušiť výkon trestu podľa osobitného predpisu na návrh riaditeľa, ak ochorie na ťažkú chorobu neliečiteľnú v podmienkach výkonu trestu. K návrhu riaditeľa ústavu na prerušenie výkonu trestu sa podľa zákona vždy priloží lekárska správa o zdravotnom stave odsúdeného a stanovisko generálneho riaditeľstva," uviedol Zbor väzenskej a justičnej stráže vo svojom stanovisku. 

Súvisiace články

Najčítanejšie