Vianočné stromčeky pri Novej Bani zhoreli. Polícia berie do úvahy aj úmyselné podpálenie

Vianočné stromčeky pri Novej Bani zhoreli. Polícia berie do úvahy aj úmyselné podpálenie

ŽARNOVICA / Šesťhektárová plantáž vianočných stromčekov zhorela pri Novej Bani. Mesto ich začalo pestovať pred piatimi rokmi a práve tento rok mali prvé z nich putovať na predaj. Prípad preveruje polícia a existuje podozrenie, že požiar niekto založil úmyselne.

Päť rokov trvajúci projekt vianočných stromčekov vyšiel nazmar. Práve tento rok ich chceli na Vianoce prvýkrát predávať, no všetko zničil oheň. Pohltil celú plantáž.

"Máme tu vysadenú borovicu čiernu. Bolo to za účelom vianočných stromčekov," uviedol riaditeľ mestských lesov v Novej Bani, Pavel Debnár. "Zhorelo nám 6 hektárov plantáže, tak na 80%. Viac ako 10 tisíc sadeníc nám zhorelo a 5 ročná snaha je preč," reagoval primátor Nová Baňa, Branislav Jaďuď. Stromy vysadili v kopcoch nad Novou Baňou, smerom na rozhľadňu Háj. Kam mali problémy dostať sa hasiči s technikou. Pomáhali preto desiatky dobrovoľníkov aj pracovníkov lesov, ktorí hasili ručne s lopatami v rukách. "Smola bola, že fúkal silný vietor a šíril sa v smere celej dĺžky toho porastu. Veľa ľudí a veľké peklo sa strhlo," povedal Ľuboš Palaj, riaditeľ technických služieb v Novej Bani. Síce hodinu a pol hasili, ale zničených bolo aj tak 80% plochy, obrátili sa na políciu. "Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, či to bol fajčiar alebo ohnisko alebo sabotáž to nevieme povedať," konštatoval primátor mesta. Spoločenská škoda na stromčekoch ako aj celé vynaložené úsilie a škody počítajú v tisíckach, podľa primátora sú to zhruba 200 tisícové škody. "Uvidíme čo ešte obživne, ale väčšina bude neschopná života asi to neprežije," povedal Pavel Debnár. Aj napriek tomu by chcelo mesto v projekte vianočnej plantáže pokračovať.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Vlastníci
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:35 Tom a Lili
18:45 Kid Lucky
19:00 Malí fidlikanti
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Pohanský král