Situácia na ukrajinsko-bieloruskej hranici neutícha. Sú tam tisícky pútnikov, pomoc hľadajú u slovenských taxikárov

Situácia na ukrajinsko-bieloruskej hranici neutícha. Sú tam tisícky pútnikov, pomoc hľadajú u slovenských taxikárov

BRATISLAVA/ UMAŇ / Na hraniciach Bieloruska a Ukrajiny je stále napätá situácia. Uviazlo tam vyše tisíc pútnikov z rôznych krajín sveta. Mnohí pricestovali aj k nám a kontaktujú slovenských taxikárov, aby ich odviezli k bieloruským hraniciam.

Podľa odhadov tna hraniciach Ukrajiny a Bieloruska uviazlo vyše 1000 pútnikov z rôznych krajín sveta. Podľa pohraničnej stráže Ukrajiny začali pútnici k hraniciam prichádzať už v pondelok. Ukrajina však na svoje územie kvôli pandemickej situácii cudzincov na svoje územie nepúšťa.

Pútnici z rôznych krajín sveta sa však aj napriek obmedzeniam v súvislosti s pandémiou v týchto dňoch snažia dostať do ukrajinského mesta Umaň. Tam chcú sláviť židovský Nový rok. Skúšajú rôzne hraničné priechody mnohí pricestovali aj na Slovensko. Pasažierov z Izraela viezol na hraničný priechod v Ubli aj tento taxikár. "Bola to pre mňa zvláštna požiadavka, že sú ochotní z každú cenu dostať sa do cieľa- na Ukrajinu. Oni aj poznajú prekážky, aj vedia o situácii v Bielorusku a idú za svojim cieľom- nezastaví ich nič," porozprával profesionálny vodič Miloš. 

Bieloruská pohraničná stráž im síce umožnila vstup do neutrálneho pásma, no ukrajinské úrady ich na územie Ukrajiny nevpustili. "Situácia na bielorusko – ukrajinskej hranici je pod kontrolou. Dobrovoľnícke a náboženské organizácie im zabezpečujú potraviny a pitnú vodu," uvádza sa v stanovisku pohraničnej služby Ukrajiny. 

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí apeluje na bieloruskú stranu s pretrvávajúcou požiadavkou na zabezpečenie dodržiavania karanténnych obmedzení cudzincami. "Vstup na Ukrajinu pre cudzincov je zakázaný do 28. septembra z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie," píše sa ďalej v stanovisku pohraničnej služby Ukrajiny. Umaň je pútnickým miestom a každoročne tam prichádzajú tisícky veriacich najmä počas židovských sviatkov.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:50 S PRAVDOU VON
00:15 Vražedné čísla IV.
01:15 PRÁZDNINY IV.
22:30 Jedného dňa, možno
01:00 Letecké katastrofy X.
02:00 Prvé oddelenie
23:00 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:00 Život po ľuďoch I.
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ XV. - XVIII.
22:35 Kovbojové a vetřelci
00:25 Plán útěku
02:20 12 let v řetězech