PRIESKUM: Európski vodiči vs. Slovenskí. Kto je agresívnejší a kto sa lepí na vozidlá?

PRIESKUM: Európski vodiči vs. Slovenskí. Kto je agresívnejší a kto sa lepí na vozidlá?

BRATISLAVA / Až 84 percent európskych vodičov má strach z agresívneho správania na cestách. Ukázal to unikátny prieskum francúzskej nadácie. 42 percent slovenských vodičov zase priznalo, že vynadajú iným šoférom. Prieskum ukazuje, že v poslednom čase stúpa počet nehôd, pri ktorých sú na diaľniciach účastníkmi cestné hliadky.

Aj v pondelok na rýchlostnej ceste R1 do odstaveného vozila cestnej hliadky vrazilo nákladné auto. Vodič si zrejme vozidlo, ktoré malo zapnuté aj výstražnú šípku nevšimol. Napríklad vo Francúzku sa minulý rok stalo 146 dopravných nehôd kedy vodiči vrazili do cestných hliadok. "54% Európanov a 53% Slovákov zabúda spomaliť v oblasti, kde prebiehajú práce," vyjadrila sa Mia Bajáková, hovorkyňa VINCI AUTOROUTES. 

V európskom prieskume sa preto nadácia zamerala aj nato, čo si vodiči myslia, že je príčinou takýchto nehôd. Európski vodiči uvideli na prvom mieste nepozornosť, týka sa to 68 percent Slovákov. Prieskum ukázal, že 61% Európskych vodičov nedodržiava bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami. Na Slovensku to priznalo 55 % šoférov.

"51 % považuje nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti za príčinu nehôd súčasťou ďiaľničného personálu," informovala ďalej  Mia Bajáková, hovorkyňa VINCI AUTOROUTES. 

Ukázalo sa, že nervozita vodičov sa za volantom oproti minulým rokom stupňuje. Najväčší strach máju šoféri z agresivity druhých. Devätnásť percent sa zas dokáže tak zamyslieť, že si nevšímajú ostatných. "55 percent pripúšťa, že občas vynadajú iným vodičom," dodala Bajáková. 

Polovica opýtaných vytrubuje na šoférov, ktorí ich rozčuľujú, 33 percent sa úmyselne lepí na vozidlo. No a 20 % vystúpi z vozidla, aby si správanie za volantom vysvetlili zoči voči. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:30 PRESTRETÉ
17:30 NOVINY
15:55 POLICAJTI V AKCII
16:55 Simpsonovci VIII.
17:25 Simpsonovci VIII.
15:50 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
16:15 Medzi nami zvieratkami
16:20 Máša a medveď III.
16:35 Macko Uško
14:55 Psí poslání
16:55 Příšerky z vesmíru
18:30 Životy svatých 2/2