Vodiči, pozor: Vytvorenie záchranárskej uličky už nie je len nepísané pravidlo

02.04.2020 09:03 Noviny.sk Krimi

Vodiči, pozor: Vytvorenie záchranárskej uličky už nie je len nepísané pravidlo

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Od prvého apríla vstúpila do platnosti nová zákonná povinnosť pre vodičov. Vytvorenie záchrannárskej uličky tak viac už nie je nepísaným pravidlom.

Od 01.04.2020 je účinná novela zákona o cestnej premávke, ktorá hovorí jasne: "Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky."

Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, ako sú policajti, záchranná zdravotná služba, hasiči, alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti. 

Zdroj: Polícia SR

"Zneužitie záchranárskej uličky je porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, sankcia do 300 eur, a zákaz činnosti do 2 rokov," informuje polícia. Každý z vodičov sa môže ocitnúť v krízovej situácií, kedy bude potrebovať pomoc záchranárov. Neignorujte preto vytvorenie záchranárskej uličky, jej včasným vytvorením môžete aj vy zachrániť možno ľudský život. 

Zdroj: noviny.sk/polícia sr

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:10 Hoď svišťom
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká