Dopravná situácia v Tatrách je kritická. Obyvatelia chystajú protest

Dopravná situácia v Tatrách je kritická. Obyvatelia chystajú protest

TATRY / Komplikovaná situácia pre zníženie nosnosti mostov v Kežmarku stále trvá. A nielen v tomto meste. Proti obchádzkovej trase protestujú najmä obyvatelia Vysokých Tatier, ktorí nesúhlasia s prejazdom kamiónov cez národný park. Padli aj ostré vyhlásenia na Slovenskú správu ciest.

Pre zníženú nosnosť poškodených kežmarských mostov od pondelka 20. januára platia už oficiálne obchádzkové trasy. Jedna z trás vedie síce obmedzeniami ale cez Tatry. Tatranci sú ale proti, podľa nich sú v hre životy obyvateľov aj návštevníkov. "Môže dôjsť k naozaj vážnym situáciám, no to si kompetentní stále zrejme neuvedomujú," vyjadril sa poslankyňa mestského zastupiteľstva Tatry Lucia Dubielová. 

Blížia sa prázdniny a to je v Tatrách vždy hotová pohroma. Podľa poslankyne teda ten, kto naozaj nevie aká je tu situácia cez prázdniny, ako ľudia korzujú cez priechody pre chodcov, nemôže si len tak navrhnúť spomínanú obchádzkovú trasu len preto, že sa mu to pozdáva na mape. Oni ako poslanci, ale aj ľudia, ktorí tu žijú, jazdia dennodenne v každom počasí vedia, že to je život ohrozujúce. 

Tatranci navrhovali aj iné spôsoby, ako sú železnica, iné cesty, znížená tonáž kamiónov, aby mohli prechádzať cez kežmarské mosty. No toto ostalo bez odozvy. "Toto nás mrzí, že sa nikto z kompetentných zo SSC ale aj prešovského okresného úradu nikto nezaoberal týmito návrhmi," poznamenal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. 

"Obchádzkové trasy po prerokovaní s políciou, určil Okresný úrad pre cestnú dopravu a  pozemné komunikácie svojím rozhodnutím, a tie vyplynuli z viacerých predmetných rokovaní. Na základe posúdenia, prerokovania všetkých zúčastnených strán," informovala hovorkyňa SSC Lucia Karelová. 

Teraz trpia samosprávy, no podľa Tatrancov táto situácia vôbec nemusela nastať, keby sa most v minulosti opravil. "Je to nedbanlivosť a zanedbanie povinnosti zo strany SSC. Za 13 rokov neurobili žiadne opatrenie, aby sa predišlo tejto situácií," vyjadril svoj názor primátor Mokoš. 

"Vyjadrenie pán primátora Vysokých Tatier považujeme za neobjektívne a nekorektné," vyjadrila sa hovorkyňa SSC s tým, že obchádzka platí len do času ukončenia stavebných prác na provizórnom premostení, čo predpokladajú do konca februára toho roka. 

Tatranci sa na tento týždeň rozhodli pre tichý štrajk, no na budúci týždeň sú pripravení aj na ostrú blokáciu. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
08:40 Panelák VII.
09:45 IQ TAXI
10:35 Najkrajšie bývanie III.
08:25 DEDIČSTVO
09:50 Vražedné čísla III.
11:05 Vražedné čísla III.
08:35 Máša a medveď I.
08:45 Rapotáčik
08:55 Ovečka Shaun III.
07:25 Footloose: Tanec zakázán
09:25 Prázdniny!
11:15 Rodinné pouto