Dobrovoľní hasiči tvrdia, že im starosta zamkol stanicu. Pri rozsiahlom požiari museli zasahovať v civile

Dobrovoľní hasiči tvrdia, že im starosta zamkol stanicu. Pri rozsiahlom požiari museli zasahovať v civile

TURŇA NAD BODVOU / O rozsiahlom požiari v obci Turňa nad Bodvou TV JOJ informovala už minulý týždeň. Z horiaceho domu hasiči evakuovali 4 ľudí. Operačný dôstojník požiadal o pomoc aj dobrovoľných hasičov. Tí však museli prísť v civile a vlastnými autami. Nevedia sa totiž dostať do stanice, ktorú starosta zamkol. Dobrovoľný hasičský zbor založili v Turni nad Bodvou v roku 1875 a nepretržite fungoval aj počas prvej a druhej svetovej vojny. Až dodnes.

Dobrovoľní hasiči sa už 2 týždne nevedia dostať do svojej hasičskej zbrojnice a nemajú prístup ani ku technike. Tvrdia, že zákaz prišiel od starostu obce.  "Starosta sa vyjadril, že DHZ v obci neexistuje, že nie sú ľudia," vyjadrila sa Zuzana Trifonová, revízorka DHZ Turňa nad Bodvou. Dobrovoľní hasiči však pomáhali aj pri minulo týždňovom požiari v obci. Keďže sa do stanice nevedeli dostať, zasahovali v civile a prišli na súkromných autách. "Sme mali nahlásený operačným strediskom požiar, ja som operačnému stredisku povedal, aby zavolali starostovi, že on musí ohlásiť udalosť a prísť nám otvoriť garáž nakoľko my nemáme kľúče ani prístup ku garáži. Udalosť nám neohlásil," uviedol Patrik Kišš, veliteľ DHZ. 

Oslovili sme aj starostu obce. Pred kamerou rozprávať nechcel, v písomnom vyjadrení však ako dôvod, prečo zamedzil vstup hasičom do stanice, uviedol nasledovné. "Z dôvodu nezáujmu a neochote jednotlivcov z členov dobrovoľných hasičov, ktorí mali na starosti starostlivosť a údržbu techniky výstroja a výzbroje a z dôvodu neplnenia podmienok podľa paragrafu 4 ods.5 vyhlášky Ministerstva vnútra SR č.611 / 2006 Z.z. o hasičských jednotkách som bol nútený vykonať inventúru a reorganizáciu činnosti týkajúcu sa ochrany majetku štátu a obce. Jedná sa o majetok niekoľko stotisíc eur," napísal starosta Atila Oravecz. 

Slovo proti slovu

Mimo kamery starosta uviedol aj to, že v obci zriadil 4-člennú požiarnu hliadku. Kde ale bola v čase požiaru už povedať nevedel. "Ťažko sa mi o tom rozpráva lebo robím to od malička, od detstva a pracoval som na tom celý život, aby sme tu niečo mali," poznamenal Kišš, veliteľ DHZ. Starosta obce údajne daroval Tatru 148, ktorú používali jeho hasiči DHZ vo Východnej a sám mal požiadať o preradenie svojich hasičov zo skupiny B do skupiny D. Hlavou nad dianím v obci krúti aj prezident DPO SR. "Že sa preskočila kategória C to mi je veľmi čudné, až záhadné. Odkaz predkov Bohu na slávu blížnemu na pomoc sa úplne vymyká z podstaty toho, čo sa v tej obci teraz deje,"  povedal Pavol Ceľuch, prezident DPO SR.

Starosta o svojich rozhodnutiach dobrovoľných hasičov neinformoval a nerozhodlo o nich ani obecné zastupiteľstvo. Prístup starostu dobrovoľných hasičov hlboko zasiahol, avšak ako sami tvrdia, hasičmi aj napriek zákazom ostanú navždy. "Som z toho veľmi sklamaný, že aj takáto vec, keď niekto chce pomáhať iným a ešte aj to je zle," dodal Kišš. "To, že nám niekto zoberie techniku alebo nám zakáže prístup, to ešte nie je koniec hasičov. My sme tu a my tu stále budeme," vyhlásila Karin Kiššová, členka DHZ. 


Aj napriek tomu, že dobrovoľní hasiči sú odhodlaný pomáhať, dvere od garáže, kde majú všetku svoju techniku pre nich ostávajú zatvorené.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
18:00 Bez servítky
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Agentka bez minulosti
15:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
16:55 Súdna sieň
17:55 Súdna sieň
15:55 No, počkaj!
16:05 Pat a Mat
16:15 Ocko hrdina
15:15 Štěstí jménem Lucky
16:55 Kdybych měl křídla
18:35 Zlatokopka