Inšpekcia vyšetruje podozrivých policajtov. Vyhotovovať mali fiktívne zápisnice či výsluchy

Inšpekcia vyšetruje podozrivých policajtov. Vyhotovovať mali fiktívne zápisnice či výsluchy

ZAVAR / Aj medzi tými, ktorí majú pomáhať a chrániť, sú takzvané čierne ovce. Inšpekcia ministerstva vnútra vyšetruje policajtov s podozrením na manipuláciu štatistík hodnotiaceho systému. Podozriví policajti mali údajne trestne stíhať mŕtvych.

Podozriví policajti, ktorých už preveruje IMV, mali vyhotovovať fiktívne dokumenty ako napríklad údajné zápisnice či údajné výsluchy. Vinu mali následne hodiť na už mŕtve osoby. "Vyšetrovatel inšpekčnej služby začal vo veci trestné stíhanie pre podozrenie z viacerých trestných činov," potvrdil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. 

Minimálne by malo ísť o trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Bývalý elitný vyšetrovateľ, neskorší funkcionár a v súčasnosti trestný advokát Peter Vačok mal po 89-tom na tzv. krajských úradoch vyšetrovania na stole aj trestnú činnosť páchanú policajtmi. 

Na takýto prípad si však nepamätá. "Nepamätám si, že by náš útvar takúto trestnú činnosť realizoval. Jediný dôvod, prečo sa takéto protiprávne konanie robilo v priestore polície, je skresľovanie údajov, ktoré slúžia na objasňovanie kriminality," uviedol bývalý vyšetrovateľ a trestný advokát Peter Vačok.

A následné porovnávanie v rámci celého rezortu. Podľa zdroja blízkeho polícii mali podozriví funkcionári z obvodného oddelenia v Zavare na svojej fiktívnej vyšetrovacej činnosti v hodnotiacom systéme získať tzv. body. Trestné stíhanie však vzhľadom na to, že fiktívny vinník bol po smrti, neskor ukončili.

Podľa trestného zákona totiž nemožno v trestnom stíhaní pokračovať a musí byť zastavené proti tomu, kto zomrel alebo odložené, ak je stíhanie nakoniec neprípustné alebo zanikla trestná činnosť. Inšpekcia nateraz mlčí. "Aktuálne sa k priebehu vyšetrovania nemôžeme vyjadrovať," poznamenal Petar Lazarov. 

V prípade havárie policajného vrtuľníka z roku 2017 inšpekcia prelomila mlčanie. Obvinili policajta: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 FBI
22:45 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
23:40 Myšlienky vraha II.
20:25 Orol Eddie
22:50 18 ROKOV S TV JOJ
22:50 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
23:30 Očitý svedok
00:25 Paranormálne záhady V.
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
20:15 Let
22:40 Skutečný Rocky Balboa
00:15 Švadlena