Iným pomáhal, no samému sa mu to stalo osudným. V Tatrách prišiel o život dobrovoľný záchranár

Iným pomáhal, no samému sa mu to stalo osudným. V Tatrách prišiel o život dobrovoľný záchranár

VYSOKÉ TATRY / Vo Vysokých Tatrách v piatok zahynul člen Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby. Štyridsaťštyriročný Peter liezol s kamarátmi v oblasti Žabieho koňa. Osudným sa mu stalo zlaňovanie.

O život 44-ročného muža bojovali najprv priamo v stene jeho spolulezci i svedkovia. Medzi tým sa už rozbehla záchranná akcia. Poveternostné podmienky boli v poriadku, a tak vrtuľník odletel najprv do Smokovca, kde posádka vrtuľníka vzala na palubu profesionála z horskej služby. Smer - oblasť Žabieho koňa. "Po prílete do určenej oblasti operátor vysadil horského záchranára priamo k zranenému horolezcovi," uviedla hovorkyňa záchranárov Zuzana Hopjaková.

"Tým, že tam bolo veľmi málo miesta a nebolo možné na tom mieste vykonávať zdravotnícke úkony, tak som horolezcu cvakol do navijáku a spolu sme leteli k lekárovi," povedal vedúci záchrany Pavol Kuna. Pri Žabích plesách už čakal lekár. "Pokračovali v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii. Napriek veľkej snahe všetkých záchranárov sa muža, žiaľ, nepodarilo oživiť a svojim zraneniam napokon podľahol," dodala Hopjaková. 

Tragédia je o to väčšia, že zahynul človek, ktorý roky v horách pomáhal. Bol členom Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby. "Tragédia, ktorá sa stala dnes na Žabom Koni nás hlboko zasiahla. Tým viac, že je to náš kolega, jeden z najlepších, najskúsenejších a najzodpovednejších kolegov, ktorí v našom zbore sú. Jeho odchod je pre nás veľkou, možno momentálne nenahraditeľnou stratou. Ale žiaľ, hory sú také, a to riziko sa úplne nikdy vylúčiť nedá, aj keď sa dá znížiť na minimum," uviedol predseda Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby Jaroslav Švorc.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:25 Deň nezávislosti: Nový útok
12:00 Hry o život
15:00 Miláčikovo
09:35 Skutočné príbehy
10:40 Skutočné príbehy
12:10 Rozpáľ to, šéfe!
09:50 Doktori III.
11:05 Ochrancovia
12:05 Ochrancovia
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Cesta za pokladom
10:15 Labková patrola I.
08:40 Láska bez bariér
10:35 Grace, kněžna monacká
12:30 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část