Nahrávku treba porovnať s originálom, tvrdí riaditeľ SIS. Ten je však už vraj niekoľko rokov skartovaný

17.10.2019 20:45 Noviny.sk Krimi

Nahrávku treba porovnať s originálom, tvrdí riaditeľ SIS. Ten je však už vraj niekoľko rokov skartovaný

BRATISLAVA / Uniknutú nahrávku z kauzy Gorila je nutné začať overovať a porovnať s prepisom, tvrdí riaditeľ Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. Materiál, ktorý tvoril súčasť originálu, je však podľa Šafárika už niekoľko rokov skartovaný.

Nahrávka, ktorú dostali v stredu viaceré médiá ku kauze Gorila, sa musí začať overovať, aby bola v komparácií s prepisom. Povedal to novinárom po dnešnom rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS riaditeľ Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik. „Ak sa dá prepis dokopy so zvukovou nahrávkou, tak sa to musí celé porovnať s originálom," povedal s tým, že celý materiál, ktorý tvoril súčasť originálu, je však už niekoľko rokov skartovaný. Na otázku, či nahrávku SIS preveruje Šafárik odpovedal, že SIS sa zaoberá všetkým, čo treba, aby hájila záujmy Slovenskej republiky.

Ak nebudú podľa Šafárika sedieť čo i len tri percentá, nahrávka nie je hodnoverná. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v stredu povedal, že to, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len SIS. „Hovorí sa, že tajná služba môže všetko. Keď to pán špeciálny prokurátor Kováčik povedal, asi vychádzal zo skutočnosti, že SIS vlastne bola tá, ktorá zabezpečila nahrávanie z objektu na Vazovovej. SIS vlastne Gorilu zabezpečila, aby sa vyšetrovala," uviedol Šafárik. Na to, či je nahrávka autentická, treba podľa Šafárika počkať na dokončenie vyšetrovania.

Spisy Gorila zahŕňajú písomné záznamy z odpočúvania konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 až 2006 a jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z finančných skupín. Na internete sa objavili v závere roka 2011 a výrazne ovplyvnili predvolebnú kampaň pred parlamentnými voľbami v marci 2012.

​Od roku 2012 vyšetruje kauzu špeciálny tím

Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic potvrdil, že Slovenská informačná služba akciu Gorila naozaj uskutočnila a od roku 2012 kauzu vyšetruje špeciálny tím. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Haščák sa v spise spomína, tvrdí, že štát nepoškodila. Nahrávku sprístupnenú médiám označila za nezákonný materiál. Podľa spisov byt navštívili viacerí politici z čias druhej Dzurindovej vlády, ale aj predseda Smeru-SD Fico.

Viacerým médiám v stredu anonym zaslal email s linkom na zvukovú nahrávku, ktorá má takmer 39 hodín. Má ísť o nahrávku komunikácie aktérov kauzy Gorila, pričom Denník N uviedol, že pasáže, ktoré porovnával, sa zhodujú s prepismi. Polícia ako aj prokuratúra v tejto súvislosti uviedli, že nevedia, akú nahrávku dostali médiá, preto sa k záležitosti nemôžu vyjadriť.

To, že sa verejne objavili údajné nahrávky k spisu Gorila neprekvapilo ani poslancov. Kým niektorých trápi hlavne to, odkiaľ sa vzali, ďalší posielajú aktérov kauzy do basy: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Prvé oddelenie II.
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:05 Prvé oddelenie
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:05 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
06:05 BUČKOVCI 3
07:25 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 12 darů do života
07:10 Lord of the Dance
08:55 Psí poslání