Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
FOTO: Kuriózna zrážka. Na R2 pri Zvolene vbehol vodičovi pod auto medveď
Zdielať na

FOTO: Kuriózna zrážka. Na R2 pri Zvolene vbehol vodičovi pod auto medveď

Archívna reportáž

ZVOLEN / V nedeľu neskoro večer diaľničná polícia zasahovala na rýchlostnej ceste R2. Vodičovi totiž vbehol do cesty medveď. Zrážke už nevedel zabrániť.

K incidentu došlo krátko pred 22:00 hodinou v smere od Zvolena na Detvu, približne 2 kilometre za zjazdom na obec Vígľaš. Vodičovi osobného auta do cesty vbehol medveď. Po zrážke medveď uhynul. Vodičovi vznikla na aute škoda, ale našťastie sa nezranil.

Ako postupovať pri zrážke so zverou?

"Vodič pri zrážke so zverou je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo a túto udalosť oznámiť polícii čo mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke. Polícia pri uhynutí zveri vždy kontaktuje zástupcu príslušného poľovného revíru, ktorý má právo nakladať s uhynutou zverou," informuje polícia na svojej stránke. 

V prípade nenahlásenie dopranej nehody so zverou, vodič poruší ustanovenia povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodičovi ak privolá políciu, nehrozí žiadna sankcia.

Ako zabrániť škode a znížiť riziko zrážky?

Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery. V miestach najčastejšieho výskytu zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je zver najaktívnejšia.

Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny. Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.

"V tejto súvislosti vyzývame vodičov k zvýšenej opatrnosti pri jazde najmä mimo obcí a v nočných hodinách, hlavne na miestach, kde je možné vo zvýšenej miere predpokladať pohyb zveri cez cestu alebo v jej okolí," dodala polícia. 

Pozrite si archívnu reportáž o častých stretoch s medveďmi: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy