Za hranicami zomrela viac ako desiatka Slovákov. Stovkám muselo ministerstvo pomáhať

Za hranicami zomrela viac ako desiatka Slovákov. Stovkám muselo ministerstvo pomáhať

SLOVENSKO/EURÓPA / Leto a prázdniny sa už definitívne skončili. Zo zahraničia prichádzajú smutné správy. Za našimi hranicami za dva mesiace zomrelo viac ako 19 Slovákov a ďalšie stovky potrebovali pomoc našich úradov.

11 júl, Chalikidiki, najmenej sedem ľudí, vrátane šiestich dovolenkárov zo zahraničia, zahynulo pri ničivej búrke, ktorá zasiahla polostrov na severe Grécka. Medzi obeťami bol aj manželský pár zo susedného Česka. Slovákom, dovolenkujúcim v tejto časti Grécka sa nič nestalo. "Náš zastupiteľský úrad v Aténach situáciu monitoruje a kontaktuje tých Slovákov, ktorí sa zaregistrovali v našom systéme a preveruje či sú v poriadku. Podľa týchto zistení zatiaľ nikto neutrpel zranenia," vyjadril sa v tom čase Boris Gandel, hovorca ministerstva zahraničných vecí. 

Vycestovali s tým, že sa domov ešte vrátia. Devätnásť Slovákov v zahraničí zomrelo, najviac ich bolo v Chorvátsku. 

7 úmrtí, 9 hospitalizácií, 13 zadržaní. Taká je bilancia udalostí občanov Slovenska za júl a august len v Chorvátsku. V Tureckej republike zomrelo 6 občanov Slovenska, viac ako 600 ich bolo zranených, ochorelo alebo bolo hospitalizovaných. "Talianska republika - 2 úmrtia občanov SR, 1 prípad hospitalizácie, 4 zadržaní a 34 vydaných náhradných cestovných dokladov (NCD)," uviedol Juraj Tomaga, z ministerstva zahraničných vecí.  

Slováci najčastejšie strácali alebo im boli odcudzené doklady v Chorvátsku, kde úrady riešili až 82 vydaných náhradných dokladov. V takom Španielsku podobný problém riešilo 34 Slovákov, v Turecku len traja. Pokiaľ ide o hospitalizácie, zranenie, alebo úmrtia našich občanov, tieto smutné čísla môžu byť oveľa vyššie, naše diplomatické úrady totiž o všetkých úmrtiach a zraneniach Slovákov nevedia.  

Ako neprísť o peniaze na dovolenke? Viac sa dozviete v reportáži TU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green