Turista, ktorý nechal zraneného kamaráta samého v horách, ohrozil jeho aj záchranárov

Turista, ktorý nechal zraneného kamaráta samého v horách, ohrozil jeho aj záchranárov

POPRAD / Pre horských záchranárov je stále nepochopiteľné správanie spolulezca Poliaka, ktorého v piatok večer zachraňovali, a s ktorým strávili noc medzi skalami. Len pripomeňme, že kamarát zraneného zavolal pomoc, odišiel a nečakal na príchod profesionálov. Pritom kamarátska pomoc je v horách najdôležitejšia.

Už v minulosti horskí záchranári zdôrazňovali dôležitosť kamarátskej pomoci v horách. Pri rôznych akciách sa stretli s tým, že kamarát opustil kamaráta a dokonca to skončilo aj tragicky. "Ho tam nechali na mieste a vrátili sa na chatu," vraví riaditeľ horskej záchrannej služby Jozef Janiga. "Najdôležitejšia záchrana v horách je práve tá kamarátska pomoc," dodáva záchranár Anton Suchý. 

Profesionáli v horách totiž k zranenému neprídu za pár minút a práve kamarát zohráva pre postihnutého kľúčovú úlohu. "Vždy treba ostať pri zranenom a to z jediného dôvodu, že mu treba psychicky pomáhať. Že naozaj nie je sám, že nie je opustený. Že tá pomoc príde, čiže treba sa mu venovať," vysvetľuje Janiga. 

Nestačí len zavolať pomoc a zraneného nechať ísť. Dostať sa k postihnutému nie je ani pre profesionálov vždy jednoduché. Kamarát tak môže veľmi pomôcť a nie len povzbudiť psychiku zraneného, ale aj pri navigácii záchranárov. 

Poliak so zranenou nohou mal teda veľké šťastie, že aj napriek zlému svetlu, ho záchranári našli. To, že ho spolulezec opustil, je ale pre profesionálov nepochopiteľné. "Nechať toho chlapca tam takto ležať s takým poranením je veľmi zlé. Za svoju prax som sa s takým prípadom stretol iba trikrát, v dvoch prípadoch práve išlo o poľských návštevníkov. Je to pre mňa nepochopiteľné," povedal Janiga.​

Pozrite si reportáž o prípade nezodpovedného kamaráta: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:50 NAŠI II.
09:30 NAŠI II.
10:20 NAŠI II.
08:25 NA CHALUPE
09:50 NOVÉ BÝVANIE
11:05 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
08:25 9-1-1 I.
09:20 9-1-1 I.
10:35 Najšpinavšie domácnosti
09:05 Pat a Mat
09:15 Medzi nami zvieratkami
09:20 Rybičky Flip a Flap
08:55 Útěk ze Sibiře
11:20 Náhradnice
13:05 William a Kate: Královské zásnuby