Praktiky prevádzačov cez Slovensko-ukrajinskú hranicu sú kruté. Policajti nachádzajú ľudské pozostatky

Praktiky prevádzačov cez Slovensko-ukrajinskú hranicu sú kruté. Policajti nachádzajú ľudské pozostatky

UBĽA / Praktiky niektorých prevádzačov sú kruté. Ak niekto nevládze kráčať, nechajú ho v lese. Hraniční policajti na východe často nachádzajú v lesoch na takzvanej zelenej čiare kostry. Nik nevie, koľko ľudských pozostatkov tam je. Situácia sa ale za posledné dva roky výrazne zlepšila.

Slovensko má hranicu s Ukrajinou v dĺžke takmer 98 kilometrov. Ide prevažne o horský terén, kde v zime zvykne napadnúť vyše dva metre snehu. "Tak sa nám stávalo v minulosti, že sme bohužiaľ v jarných mesiacoch, keď sneh zišiel našli aj pozostatky ľudských tiel," uviedol Róbert Gucký, prvý zástupca riaditeľa ÚHCP PPZ SR. V niektorých prípadoch sa potvrdilo, že išlo o migrantov. Objavili sa však aj staršie nálezy, kde nebolo jasné, či ide o utečenca alebo prevádzača.

​Nájdené kostrové pozostatky sú vždy podrobené expertíznemu skúmaniu a polícia v týchto prípadoch začína tretsné stíhanie pre prečin usmrtenia. "Takže aj takéto nepríjemné veci sme museli riešiť, potom v spolupráci s obcami sme museli tieto osoby pochovať na cintorínoch na náklady obce," povedal Róbert Gucký. Jeden takýto cintorín, kde sú nelegálni migranti pochovaní je v obci Stakčín. Na hroboch nie sú kríže, keďže nebohí aj pozostalí sú iného vierovyznania a osadenie kríža na hrob zakázali. "Za posledné dva roky sme chválabohu nenašli kostrové pozostatky ľudských tiel, ktoré v minulosti boli relatívne časté," dodal prvý zástupca riaditeľa ÚHCP PPZ SR.

Okrem nelegálnych migrantov výrazne stúpol aj počet cestujúcich na hraničných priechodoch. Zatiaľ, čo prechod v Vyšnom Nemeckom budú čoskoro rozširovať, v Ubli to zatiaľ možné nie je. "Veľakrát sme ho navštívil s odborníkmi, aj s ochranármi a je tam v blízkosti chránená krajinná oblasť," objasnil Róbert Gucký. Taký zásah by znamenal ohrozenie životného prostredia. Hraničnú vyťaženosť v Ubli však stále sledujú a ak by sa počet cestujúcich naďalej neúmerne zvyšoval, opatrenia napokon budú musieť prijať.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
10:10 Súdna sieň
08:40 Simpsonovci I.
09:10 Simpsonovci II.
09:40 Simpsonovci II.
07:45 POLICAJTI V AKCII
09:25 Prvé oddelenie
10:15 Nákupné maniačky
08:50 Rapotáčik 2
09:00 Ovečka Shaun II.
09:05 Ocko hrdina
07:50 Perfektní prázdniny
09:40 Jobs
11:55 Druhá šance