Zatiahnuté
Bratislava
Emil
31.1.2023
EXKLUZÍVNE: Vyšetrovací tím Gorila preveruje financovanie už mŕtvej strany SDKÚ
Zdielať na

EXKLUZÍVNE: Vyšetrovací tím Gorila preveruje financovanie už mŕtvej strany SDKÚ

BRATISLAVA / Vyšetrovací tím Gorila môže opäť o čosi intenzívnejšie preverovať financovanie dnes už politicky mŕtvej strany SDKÚ. Dostal totiž výsledky právnej pomoci zo Švajčiarska. Pre televíziu JOJ to potvrdil šéf tímu Lukáš Kyselica. Strana expremiéra Mikuláša Dzurindu nemá problém len s údajnými fiktívnymi darcami, ale aj s financovaním cez zahraničné firmy.

Elitný vyšetrovací tím preverujúci spis Gorila si vyžiadal v rámci pomoci zo zahraničia dokumenty, ktoré by mohli objasniť finančné toky SDKÚ práve cez zahraničie. Zdá sa, že zo Švajčiarska dorazili materiály. Informáciu potvrdil pre TV JOJ šéf vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica.

"Na základe nových skutočností je od 28.6.2017 opätovne vedené trestné stíhanie pre trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Môžem potvrdiť, že na základe žiadostí boli vybavené právne pomoci zo Švajčiarska. K ich obsahu a samotným zisteniam sa však nebudem vyjadrovať," uviedol Kyselica. 

Londýnska schránka

V januári v roku 2000 vznikla neznáma londýnska schránka Allied wings a už po krátkom čase posiela do Bratislavy na účet SDKÚ približne 15 miliónov vtedajších slovenských korún ako úver. "Nie je možné, aby poštová schránka v Londýne s riaditeľom na ostrove Svätý Krištof a Nevis poskytla úver SDKÚ miliónový úver bez toho, aby za ňou nebol účet predstaviteľa tejto strany s čiernymi peniazmi," uviedol v roku 2010 Robert Fico. 

Informáciu, že by strana SDKÚ mala v zahraničných bankách účty, odmietol predseda strany Mikuláš Dzurinda.

Záhadný návrat peňazí 

V roku 2004 prichádza na scénu firma Soul, s minimálnym imaním a preberá pohľadávky a získava budovu na Medenej ulici. Peniaze sa však na účte SDKÚ dlho neohrejú a odchádzajú späť do Londýna na účet Allied Wings. "Ak sme niekde poslali peniaze, zrejme to bola splátka pôžičky," argumentoval Dzurinda. 

SDKÚ roky čelila otázkam, kto stojí za spoločnosťou Soul, ktorá pomohla strane dýchať a splatiť dlh Allied wings. Nemala totiž žiadnu hotovosť a musela si požičať za lombardný úver sa ale celkom netradične vo Švajčiarsku zaručila Irene Spoerry. A kto to je a kto za ňou stojí je už otázka pre vyšetrovateľa Kyselicu: "Áno, preverujeme aj zmluvu o lombardnom úvere. K osobe I. Spoerry, ako aj iným zainteresovaným osobám sa nebudem vyjadrovať."

Robert Fico mal v tom jasno ale už na konci svojej prvej vlády: "Možno vyvodiť podozrenie z používania čiernych fondov na financovanie straníckej činnosti a s pokusov prať tieto špinavé peniaze." 

Vyšetrovanie podozrivých transakcií 

"Ako vyšetrovateľ môžem konštatovať len, že preverujeme rad schematických, ekonomicky neopodstatnených, obchodných i právnych vzťahov a nadväzujúcich finančných transakcií u rôznych obchodných spoločností na území viacerých štátov, ktoré zjavne ignorujú princíp právnej vyváženosti a obojstrannej výhodnosti zmluvných strán v zmluvných vzťahoch, ktoré neprimerane ekonomicky zvýhodňovali jeden zo subjektov," prezradil pre TV JOJ Kyselica. 

V tejto chvíli ešte vyšetrovateľ nechce prezradiť či už bol k zahraničným tokom vypovedať Mikuláš Dzurinda, pokladníci Gabriel Palacka či Igor Kucej alebo napríklad Robert Fico. SDKÚ ale rozhodne nemusí smútiť, že je jedinou stranou, ktorej financovanie na základe spisu Gorila preverujú. "Momentálne vedieme vo vyšetrovaní 2 trestné stíhania, ktoré sa týkajú financovania politických strán. Preverujeme však financovania aj iných politických strán," dodal Kyselica. 

Pozrite si súvisiacu archívnu reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie