Zatiahnuté, dažďové prehánky
19°
Bratislava
Medard
8.6.2023
Novoročné oslavy sa nezaobišli bez zranení. Záchranári zasahovali v mestách i na horách
Zdielať na

Novoročné oslavy sa nezaobišli bez zranení. Záchranári zasahovali v mestách i na horách

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Počas novoročných osláv sa záchranári ani hasiči nenudili. Záchranári zaznamenali rekordný počet výjazdov. Väčšina z nich súvisela s alkoholom alebo s poraneniami pri manipulácii so zábavnou pyrotechnikou. V jednom prípade došlo k ťažkej otrave alkoholom, a to u neplnoletej osoby.

Počas novoročných osláv mali záchranári rekordný počet výjazdov. "Počas Silvestra a prvých hodín Nového roka evidovali záchranári na celom Slovensku až 1 950 zásahov," povedala hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. "Najviac pacientov, až 309, potrebovalo pomoc v Prešovskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Tam záchranári ošetrili 167 pacientov. Pre porovnanie, v rovnakom období minulého roka záchranári zasahovali v 933 prípadoch. K najčastejším diagnózam, pre ktoré operátori tiesňovej linky 155 vysielali záchranárov do terénu, patrilo sťažené dýchanie, bolesti brucha a pády," uviedla hovorkyňa.

Až 101 pacientov potrebovalo pomoc pre ťažkú otravu alkoholom, z tohto jedna neplnoletá osoba. "Išlo o 17-ročné dievča z Nitrianskeho kraja, ktoré museli previezť do nemocnice. Najviac, až 24 ťažko opitých ošetrili záchranári v Prešovskom kraji, najmenej intoxikovaných alkoholom bolo zhodne v Trnavskom a Nitrianskom kraji, v ktorých potrebovalo pomoc záchranárov po sedem pacientov," vysvetlila Krčová.

Záchranárov zamestnávali aj úrazy spôsobené neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. Zranilo sa 36 ľudí, z toho deväť detí. V tejto súvislosti, našťastie, neevidujú úraz s fatálnymi následkami. Väčšina pacientov si zranila prsty na rukách, horné končatiny, niektorí utrpeli popáleniny a poranenia zraku či sluchu.

Hasiči absolvovali počas Silvestra až do utorkového rána do 7.00 hodiny 130 výjazdov. Najčastejšie zasahovali pri požiaroch, a to 81-krát, k technickým udalostiam rôzneho charakteru boli vyslaní 48-krát, z toho zasahovali pri 20 dopravných nehodách a pri ekologickej udalosti zasahovali raz. Z celkového počtu požiarov bolo 39 spôsobených zábavnou pyrotechnikou, pričom najviac takýchto požiarov vzniklo v Bratislavskom a v Košickom kraji. 

Oproti minulému roku stúpol počet požiarov, a to až o 40 prípadov, naopak klesol počet výjazdov k technickým udalostiam, a to o 39 prípadov. Počet požiarov spôsobených zábavnou pyrotechnikou stúpol o 18 prípadov.

Silvester nešetril ani záchranárov Horskej záchrannej služby, ktorí zasahovali aj posledný deň v roku. Najviac práce mali záchranári na lyžiarskych svahoch v Jasnej, kde ošetrili desať lyžiarov a snowboardistov. Zasahovali aj vo viacerých lyžiarskych strediskách, ale aj na Martinských holiach, kde v podvečerných hodinách uviazli dvaja slovenskí turisti smerujúci na vrchol Vidlica. Pre nepriaznivé počasie, stratu orientácie a fyzické vyčerpanie požiadali o pomoc záchranárov.

Ako informuje HZS na svojich webových stránkach, vo Vysokých Tatrách potrebovali pomoc traja ľudia. V prvom prípade sa pošmykla Slovenka v blízkosti Ľadového Dómu na Hrebienku. Aj druhý a tretí prípad sa stali pri zostupe z Hrebienka. V jednom prípade si poranil nohu Český občan počas jazdy na sánkach, k ďalšiemu úrazu došlo pošmyknutím na chodníku. Všetkých záchranári prvotne ošetrili a následne transportovali do nemocnice alebo odovzdali posádke rýchlej záchrannej pomoci. Záchranári zasahovali aj v Malej Fatre kde ošetrili päť úrazov na lyžiarskych svahoch a desiatky ďalších úrazov.

Silvester sa spájal aj s obmedzeniami. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy