Mimoriadny tréning hasičov. Zachraňovať museli ľudí z lanovky

Mimoriadny tréning hasičov. Zachraňovať museli ľudí z lanovky

VYSOKÉ TATRY / Na Štrbskom Plese sa stretli slovenskí a českí hasiči. Hovorili o postupoch pri zachraňovaní ľudí z lanoviek. A treba povedať, že neostalo len pri teórii.

"Chceli sme vidieť, aké iné techniky sa používajú na Slovensku a aké používame rovnaké," povedal o cvičení Miloš Odstrčil, letecký záchranár z Česka. Slovenskí a českí hasiči spojili svoje sily a niektorí si dokonca vyskúšali aj tú druhu stranu - ľudí, ktorí potrebovali zachrániť. 

Istenie muselo byť 100-percentné a súhra posádky aj tých, čo visia na lane úplná, nehovoriac o precíznej práci pilota vrtuľníka. Stroj musí navigovať tak, aby sa hasiči dostali po lane k postihnutým. A po zaistení ich spolu dostať preč.  

"Podľa nášho názoru je to efektívnejšia metóda. V danej chvíli môže pracovať viac záchranárov," myslí si  český hasič Daniel Šarman. Nie vždy ale počasie dovolí vrtuľníku vzlietnuť. Preto si hasiči vyskúšali aj iný typ evakuácie - po lane zo zeme. "Ide čo najlepšiu, najefektívnejšiu, najrýchlejšiu evakuáciu tých ľudí," vysvetľuje slovenský hasič Marián Lopuch. 

V neposlednom rade závisí aj na spolupráci zachraňovaných osôb. Dostanú sa prirodzene do neobvyklej situácie, musia si však zachovať chladnú hlavu a uvedomiť si, že ten hasič je tam na to, aby im pomohol. 

Pozrite si archívnu reportáž, kedy museli evakuovať ľudí z lanovky pre technický problém: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 NOVÝ ŽIVOT
20:25 Percy Jackson: More oblúd
22:55 Posledná jazda
22:55 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
20:25 Krtko
20:35 Mach a Šebestová na cestách
20:45 Volám sa Caillou V.
20:15 Ploty
22:40 Potížísta
00:25 Silnější