V Sabinove odstrelili storočný komín, do ktorého udrel blesk a zabil bocianiu rodinku

V Sabinove odstrelili storočný komín, do ktorého udrel blesk a zabil bocianiu rodinku

SABINOV / V Sabinove padol k zemi niekoľko desiatok metrov vysoký komín. Nikomu sa nič nestalo, všetko mal totiž v rukách profesionálny streľmajster. Komín bol už dlhšiu dobu staticky narušený a ohrozoval miestnych obyvateľov. Sídlili na ňom aj bociany. Tie doplatili životom na búrku, keď do komína udrel blesk.

Pod sabinovským komínom to vidieť nebolo, no z diaľky bol evidentne naklonený. A počas vlaňajšej májovej búrky dostal aj ranu bleskom. Hniezdo bocianov skončilo na zemi a komín sa podľa miestnych ešte viac naklonil. To bol začiatok jeho konca. Podľa miestnych obyvateľov bol v dezolátnom stave.

Komín tu stál viac ako 100 rokov. Keď sa dostal do rúk demoličnej čaty, za pár sekúnd bolo po ňom.

Riadený odstrel skončil úspešne. Tridsaťmetrový komín dopadol presne tam, kam ho nasmerovali. "Je to v poriadku, padol tam, kde sme chceli," povedal pre TV JOJ streľmajster Miroslav Babuščák.

Pribudne nová výstavba

Komín slúžil vo svojich začiatkoch ako súčasť vtedajšieho liehovaru. V 80. rokoch si ho vyhliadli bociany. Tie tu spokojne nažívali rok čo rok až do vlaňajšej búrky. Tentoraz dostali náhradné hniezdo a nad komínom vyriekol ortieľ statik.

"Mesto malo znalecký posudok, v ktorom znalec určil, že tento komín je staticky narušený," vysvetľuje náčelník mestskej polície Martin Jurko.

Ako dodal Miroslav Babuščák, ktorý mal odstreľ komína na starosti, podarilo sa to po dlhom vybavovaní. Potrebovali na to veľa povolení a papierov.

V budúcnosti sa plánuje aj búranie okolitých budov. Na mieste bývalého liehovaru zrejme pribudne nová lokalita na bývanie.

"Mestské zastupiteľstvo odsúhlasovalo variantu pre individuálnu bytovú výstavbu," dodal náčelník mestskej polície Martin Jurko.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:05 Simpsonovci XXIV.
05:25 Simpsonovci XXIV.
06:00 DIVOKÉ KONE II.
05:40 Profesionáli VI.
06:20 TIPOS INFO
06:25 NAŠI III.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:35 Góóól! III.
08:20 Barva vítězství
10:45 Moliere