Ľudia, ktorí psa zabili, pykať nebudú. O mesiac neskôr by ich trest neminul

Ľudia, ktorí psa zabili, pykať nebudú. O mesiac neskôr by ich trest neminul

BRATISLAVA / V stredu na Slovensku opäť ožil prípad 11-ročnej sučky alijašského malamuta, ktorú v januári tohto roka ukradli priamo z dvora rodinného domu na východe Slovenska. Štyria zlodeji ju následne predali v neďalekej osade za 20 eur a natankovali si za to benzín.

Akonáhle štyria mladíci psa predali, mal svoj osud spečatený. Rodina, ktorá ho kúpila, sučku stiahla z kože a oškvarili z nej masť, ktorá má vraj liečivé účinky.
Hoci sa polícii podarilo vypátrať všetkých páchateľov, potrestaní budú len zlodeji. Súd v stredu rozhodol takto. "Sudca okresného súdu Prešov, právoplatným trestným rozkazom uznal štyroch obvinených za vinných z prečinu krádeže formou spolupáchateľstva. Za čo obvineným uložil trest odňatia slobody na šesť mesiacov s podmienečným odkladom po dobu jedného roku," uviedla Ivana Petrufová, hovorkyňa súdov v Prešovskom kraji

Ľudí, ktorí psa vykúpili a zabili, potrestať nemôžu. Z Niny sa totiž zachovala iba koža, z ktorej ju stiahli a na základe nej nebolo možné určiť, akým spôsobom zomrela.

​Podľa súčasnej legislatívy totiž zabitie zvieraťa nie je trestným činom. O trestnom čine hovoríme až vtedy, ak páchateľ zviera utýra - teda ho usmrtí obzvlášť krutým spôsobom. Ako vyzerali posledné minúty tohto psíka ale vedia, iba ľudia, ktorí ho skonzumovali. Aj preto mladá rodina dúfa, že v budúcnosti pri podobných prípadoch pomôže nový zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti už od prvého septembra.

Hlavným zámerom novely zákona o veterinárnej starostlivosti bolo práve sprísnenie zákonov na ochranu zvierat. Už o 29 dní sa teda z vecí oficiálne stane živá bytosť a zákon začne rozlišovať aj medzi hospodárskym a spoločenským zvieraťom.

Ak by Ninu usmrtili o 9 mesiacov neskôr, páchatelia by sa trestu určite nevyhli. Vysvetlila pre TV JOJ priamo ministerka Gabriela Matečná: "Zákon o veterinárnej starostlivosti jednoznačne hovorí vo svojich ustanoveniach za akých okolností je možné usmrtiť spoločenské zviera. A to napríklad pri vážnej chorobe, pri bolestiach zvieraťa alebo pri vysokom veku. Usmrtenie môže vykonať len veterinárny lekár. Usmrtenie spoločenského zvieraťa na konzumáciu je trestné a neakceptovateľné a nie je to prípustné v našom právnom poriadku."

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika