Plánujete dlhú cestu? Toto radia záchranári, aby ste nezaspali

Plánujete dlhú cestu? Toto radia záchranári, aby ste nezaspali

BRATISLAVA / Ešte do začiatku prázdnin sa u nás stalo takmer 6 500 dopravných nehôd. V letných mesiacoch počas horúčav a na dlhých trasách sa nebezpečným stáva tiež mikrospánok.

Stres, nedostatok spánku, dlhé cesty za letnými destináciami a monotónna jazda diaľnicou. To všetko znižuje vodičovu sústredenosť a jeho reakcie. Následky môžu byť fatálne. Podľa odborníkov je najhoršie, že samotný vodič si únavu nepripúšťa. Sledovať by ho mal preto aj spolujazdec.

"Spolujazdec by si mal všimnúť či častejšie žmurká, či mu klinká hlava smerom dopredu, neudrží ju vzpriamene, zíva, cíti sa celkovo taký unavený," informuje hovorca operačného strediska Jozef Minár.

"Pod nehody sa často a najmä v tomto období podpisuje únava a ospalosť. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Ospalosť a únava boli za šesť mesiacov tohto roka príčinou dopravných nehôd u 72 vodičov," uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. 

Toto sú rady polície pri dlhých cestách. V prípade únavy najčastejšie siahneme najskôr po káve alebo energetickom nápoji. Tie podľa skúseného záchranára na krátko potlačia tieto symptómy. No tie sa potom vrátia v ešte väčšej miere. Má preto iné odporúčania.

"Čo najrýchlejšie zastaviť na najbližšom odpočívadle, vyvetrať, pospať si 20 minút," radí Minár. Zdriemnuť by ste si však nemali dlhšie ako pol hodinu. Bude sa vám totiž horšie prebúdzať a naďalej sa budete cítiť unavený. Osviežte sa preto radšej chladeným nápojom.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:45 LUCKY ROOM
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:50 Súdna sieň
18:50 Súdna sieň
19:55 ŽREBOVANIE
16:00 Vraždy v Midsomeri XI.
18:00 Kosti IX.
19:00 Kosti IX.
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
18:10 Požiarnik Sam X.
17:05 O(d)puštění
18:40 Santa
20:15 Bobule