Nebezpečné pristátie na letisku v Bratislave. Pilot nevysunul podvozok

Nebezpečné pristátie na letisku v Bratislave. Pilot nevysunul podvozok

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Na letisku v Bratislave pristávalo malé súkromné lietadlo, ktoré ale počas pristávania nevysunulo podvozok. Situáciu na mieste incidentu okamžite začali riešiť hasiči a prevádzkové zložky.

V stredu v dopoludňajších hodinách pristávalo na letisku v Bratislave lietadlo typu Rochwell 112-Commander 115TC na dráhe 04-22, u ktorého nedošlo k vysunutiu pristávacieho podvozku. Objavili sa aj dohady, že pilot zabudol vysunúť podvozok, čo pre TV JOJ potvrdil anonymný zdroj. Avšak letisko oficiálne tieto informácie nepotvrdilo. 

Lietadlo v stredu ráno vzlietlo podľa informácii portálu blesk.cz z letiska v Mnichově Hradišti v Česku. Avšak domovské letisko má v Taliansku a lieta pod nemeckou vlajkou.

Na palube bol len podnikateľ z Českej republiky, ktorý bol zároveň pilotom lietadla a pri pristávaní sa mu nič nestalo. "Kapitán lietadla z Českej republiky je v poriadku. Nedošlo ani k poškodeniu vzletovo-pristávacej dráhy. Podľa štandardných postupov sa na miesto dostavili hasiči a prevádzkové zložky letiska," informovala Veronika Ševčíková, hovorkyňa letiska M. R. Štefánika. Pri lietadle mohli dovolenkári vidieť aj policajtov, ale nebol vyhlásený žiadny typ pohotovosti.

Incident podľa hovorkyne letiska neovplyvnil prevádzku na letisku - nedošlo k omeškaniu pri odletoch alebo aj pristávaní ostatných lietadiel. "Letisko má dve dráhy. Hlavná dráha 13-31 sa používa najviac na vzlety a pristávania a tento incident sa odohral na vedľajšej dráhe," povedala hovorkyňa letiska. Po odstránení lietadla a vykonaní kontroly stavu vzletovo-pristávacej dráhy je prevádzka na dráhe 04-22 opätovne obnovená.

Podľa skúseného kapitána, teóriu o tom, že pilot zabudol vysunúť podvozok, podporujú niekoľké skutočnosti. "V tomto prípade keďže nikoho nevaroval, nikoho neinformoval, som presvedčený, že si ani sám neuvedomil, že si sadá bez podvozku," vysvetlil Miroslav Kaličiak, dlhoročný letecký kapitán. Navyše v týchto typoch lietadiel nie sú varovné systémy, ale len indikácia vysunutia. Rovnako piloti zvyčajne nelietajú denne, preto sa mohlo stať, že pilot jednoducho zabudol vysunúť podvozok. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:30 KINOSÁLA
05:40 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:00 Plastiková nevesta
05:45 Extrémna premena
06:30 Neserte nám pestúnku II.
05:00 Ferdo Mravec
05:30 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:40 Touha zvítězit
09:00 Skleněný zámek
11:15 Domácnost naruby