Jasno
Bratislava
Jaroslav
27.4.2024
#AllForJan: Ako firma po Vadalovom príchode začala podvádzať
Zdielať na

#AllForJan: Ako firma po Vadalovom príchode začala podvádzať

Zdroj: Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Antonino Vadala, ktorého v polovici marca zatkli pre podozrenie z obchodu s drogami, sa v minulosti pokúsil obísť pravidlá. Zavraždený Ján Kuciak vo svojom poslednom článku naznačil, že Vadala si žiadal na pozemky niekoľkonásobne viac peňazí, aká bola skutočnosť.

Príbeh firmy BIO-FINIŠ, s.r.o. sa dlho nijak zvlášť nelíšil od príbehov ďalších firiem, ktoré dostávajú agrodotácie. 

Hospodárila v malej obci Zbudská Belá pri Medzilaborciach a v rokoch 2004 až 2008 zinkasovala spolu 590-tisíc eur.  Išlo najmä o peniaze na takzvanú priamu podporu a vyrovnávací príspevok na znevýhodnené oblasti. Zdroje sú z Európskej únie, na Slovensku ich rozdeľuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

V roku 2008 však do firmy BIO-FINIŠ vstúpil Antonino Vadala a veľmi rýchlo začal uplatňovať štýl „podnikania“, na ktorý vo svoom poslednom článku upozornil Ján Kuciak.

Kto pokosí, ten berie

Aktívni poľnohospodári môžu každý rok požiadať o takzvané priame platby. Podľa toho, koľko hektárov obrábajú, na toľko dostanú príspevok. Podmienkou je, aby pôda bola obhospodarovaná. Farmár ju má očistiť od burín, drevín a odstrániť napríklad mastné miesta (hnojiská a podobne).

V praxi to znamená, že ten, kto o peniaze žiada, nemusí byť majiteľom, musí ale dokázať, že sa o pôdu stará.

Ďalšou podmienkou je, že peniaze na rovnaké kultúrne diely, teda celistvé plochy, nežiadajú naraz dvaja záujemcovia.

BIO-FINIŠ po príchode Vadalu porušil pravidlá hneď dvakrát.

Za podvod pokuta

Rok po Vadalovom vstupe spoločnosť s konateľom Františkom Demkom požiadala o dotáciu na takmer 600 hektárov pôdy. Celkovo si vypýtala 135-tisíc eur.

Neskôr sa však ukázalo, že BIO-FINIŠ chcel dostať podporu na deväťnásobne väčšie pozemky, než reálne obhospodaroval.

V PPA si prvé nezrovnalosti všimli už v septembri 2009. Keďže však predstavitelia agentúry predpokladali, že ide len o omyl a nie snahu o podvod, vyzvali žiadateľa aby údaj opravil. 

No Vadala s Demkom trvali na svojom, že obrábajú 598 hektárov.

V októbri prišli kontrolóri preveriť pozemky osobne. Zistili, že niektoré časti boli menšie, ako uviedli podnikatelia. Úradníci navyše odhalili, že podnikatelia nedodržali ani povinnosť starať sa o pozemky.

Našli burinu, nánosy drevín, mastné miesta či invázne rastliny, nepokosené plochy.

Kontrolóri neobrobenú pôdu odfotografovali a jej rozlohu ohodnotili ako nulovú. Pod tlakom dôkazov zástupca firmy podpísal závery kontroly, a teda súhlasil so zisteniami. PPA škrtla podporu vo výške 120-tisíc eur na najbližšie tri roky.

Na hranici drzosti

Neskôr však vyšlo najavo, že Vadala sa len tak vzdať nemieni. Podnikateľ s talianskymi koreňmi sa rozhodol o peniaze zabojovať. Najprv na Krajskom súde v Bratislave, potom na Najvyššom súde.

V tomto prípade dali súdy za pravdu PPA. Rozhodli, že Vadala na peniaze nárok nemal.

„...u žalobcu bola v danom prípade preukázaná naddeklarácia pri dotačnom titule jednotná platba na plochu vo výške 804,29 %," píše sa v rozhodnutí súdu z roku 2013.

BIO-FINIŠ zmizol

Od roku 2009 BIO-FINIŠ už peniaze na pôdu nedostal. V roku 2015 skončil a zlúčil sa s trnavskou firmou REKORD, s.r.o.

Podľa starostu Zbudskej Belej sa vraj dnešní hospodári o pôdu starajú tak, ako sa má. Poorú aj pokosia, čo majú.

A čo Vadala?

Pri pokuse o podvod síce dostal sankciu na najbližšie tri roky, PPA ju však uplatňuje len pri rovnakom žiadateľovi. Ak si farmár vypýta peniaze na tie isté hektáre cez inú firmu, agentúra už prepojenia neskúma. V praxi sa tak k peniazom môže dostať aj pokutovaný farmár a Vadala podnikal až do začiatku aktuálneho roka

„Toto sa stať môže, lebo legislatíva je v tomto smere pomerne jednoznačná. My nesmieme diskriminovať nikoho pri podávaní žiadostí," povedal pre Aktuality riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Kto dnes poberá peniaze na pokutované Vadalove hektáre, PPA do uzávierky neodpovedala. 

V obchodnom registri sa medzičasom objavila firma s veľmi podobným názvom: BIO-FINIŠ-PLUS, s.r.o. Sídli na rovnakej adrese ako bývala Talianova firma. Spoluvlastníčkou je Magdaléna Demková, manželka Františka Demka, ktorý podnikal s Vadalom.

Ministerstvo pôdohospodárstva však tvrdí, že od spoločnosti neeviduje žiadosti o priame platby. 

„Firma BIO FINIŠ PLUS nemá nič s firmou BIO FINIŠ," napísala Demková. Na otázky o podnikaní jej manžela s Vadalom už neodpovedala.

Foto: Aj na tieto plochy brala firma agrodotácie

Zdroj

Zdroj

Zdroj

Súvisiace články

Najčítanejšie správy