Jasno
16°
Bratislava
Václav
28.9.2023
Vlakové nešťastie v USA si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych
Zdielať na
Krimi

Vlakové nešťastie v USA si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych

Archívne video

WASHINGTON / Najmenej traja ľudia zomreli pri pondelkovej železničnej nehode neďaleko Seattlu na západe Spojených štátov, kde sa pri prvej ceste na novej trati vykoľajil expresný vlak. Informoval o tom hovorca miestnych hasičov. Viac ako 70 ľudí hospitalizovali, desať z nich je vo vážnom stave.

Nehoda sa stala v štáte Washington pri meste DuPont, ktoré leží asi 60 kilometrov južne od Seattlu. Mimo koľají sa podľa vyšetrovateľov po havárii ocitlo 13 železničných vagónov, niekoľko ich spadlo zo železničného mostu nad diaľnicou, kde zničili tri automobily.

Experti citovaní agentúrou AP považujú za možnú príčinu nehody vysokú rýchlosť súpravy. Údaje zadnej lokomotívy, ktorá zostala neporušená, ukázalo, že v mieste s prikázanou rýchlosťou 30 míľ (48 kilometrov) za hodinu sa vlak pohyboval rýchlosťou 80 míľ (129 kilometrov) za hodinu.

Signalizácia prikazujúca zníženie rýchlosti je umiestnená tri kilometre pred zakriveným úsekom, kde sa nehoda stala. Kontrolné systémy, ktoré znižujú rýchlosť súpravy alebo obmedzujú jej zrýchlenie, zapnuté neboli.

O príčinách nešťastia, rovnako ako o dôvodoch vysokej rýchlosti, zatiaľ vyšetrovatelia odmietajú hovoriť. Havária sa stala na úseku trati, ktorý prešiel modernizáciou s cieľom zrýchliť spojenie zo Seattlu smerom na juh o desať minút. Projekt stál 180 miliónov dolárov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy