Obvineniam čelia daňoví podvodníci aj úplatní dozorcovia

Obvineniam čelia daňoví podvodníci aj úplatní dozorcovia

BRATISLAVA / Prípady daňových podvodov, ako aj korupcie, objasnila v posledných týždňoch Národná kriminálna agentúra. Ako dnes na brífingu informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, prvý z prípadov sa týka organizovanej skupiny, ktorá si uplatňovala neoprávnené nadmerné odpočty DPH.

Za týmto účelom podľa Gašpara vytvorili fakturačný reťazec spoločností. Tovar, konkrétne napríklad sóju, sójový šrot alebo repkový šrot, dovážali z Poľska, Maďarska alebo ČR, pričom konatelia spoločností, ktoré tovar preberali, boli tzv. "biele kone" zo sociálne slabých vrstiev.

Od týchto spoločností následne organizátori reťazca kupovali tovar na vlastné obchodné spoločnosti a potom ho predávali koncovým užívateľom. Neoprávnenými odpočtami podľa Gašpara páchatelia spôsobili štátu škodu doposiaľ vyčíslenú na 2 452 797 eur. Polícia v rámci objasňovania prípadu vykonala 14. novembra domové prehliadky vo viacerých mestách Slovenka. "Boli zaistené počítače, pamäťové karty listinné dôkazy aj finančné prostriedky," uviedol Gašpar s tým, že výsledkom akcie "RAIO" sú štyri osoby obvinené z trestných činov krátenia dane a poistného a daňového podvodu. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest od päť do 12 rokov väzenia.

Druhý odhalený prípad sa týka väzenských dozorcov Tomáša J. a Milana D. z Útvaru na výkon odňatia slobody Ružomberok. Podľa polície zabezpečovali pre odsúdeného Jozefa Z. nepovolené veci, napríklad tabletky, tabak, rôzne potraviny, USB kľúč, alebo mu napríklad umožňovali telefonovať. Za to dostali od matky a sestry odsúdeného peniaze, Tomáš J. 600 eur a Milan D. 50 eur. Dozorcovia preto čelia obvineniu z prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo im hrozí trest od päť do 12 rokov. Odsúdený Jozef Z. ako aj Mária Z. a Viera Z. sú obvinení z trestného činu podplácania, za čo je trestná sadzba dva roky až päť rokov. Gašpar nevylúčil, že v tomto prípade môžu byť obvinené aj ďalšie osoby.

Policajti vzniesli obvinenie aj pre nepriamu korupciu, konkrétne voči Petrovi B. Ten podľa výsledkov vyšetrovania žiadal od Márie Š. úplatok 4 500 eur. Za to jej sľuboval, že zabezpečí, aby jej banka poskytla požadovaný úver vo výške 220 000 eur. Za prečin nepriamej korupcie mu preto hrozí trest do troch rokov.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
17:30 Denník ľadovej princeznej
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
16:55 9-1-1
14:20 Krtko
14:50 Tashiho svet
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
13:15 Rin Tin Tin
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla