Tlačová konferencia Tibora Gašpara o daňových podvodoch

16.11.2017 13:06 Noviny.sk Krimi
Tlačová konferencia Tibora Gašpara o daňových podvodoch
BRATISLAVA / Sledujte NAŽIVO tlačovú besedu policajného prezidenta Tibora Gašpara na tému: Odhalené prípady daňových podvodov a korupcie. Tlačová beseda je avizovaná na 11. hodinu.

Prípady daňových podvodov, ako aj korupcie, objasnila v posledných týždňoch Národná kriminálna agentúra. Ako dnes na brífingu informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, prvý z prípadov sa týka organizovanej skupiny, ktorá si uplatňovala neoprávnené nadmerné odpočty DPH. Za týmto účelom podľa Gašpara vytvorili fakturačný reťazec spoločností.

Tovar, konkrétne napríklad sóju, sójový šrot alebo repkový šrot, dovážali z Poľska, Maďarska alebo ČR, pričom konatelia spoločností, ktoré tovar preberali, boli tzv. "biele kone" zo sociálne slabých vrstiev. Od týchto spoločností následne organizátori reťazca kupovali tovar na vlastné obchodné spoločnosti a potom ho predávali koncovým užívateľom. Neoprávnenými odpočtami podľa Gašpara páchatelia spôsobili štátu škodu doposiaľ vyčíslenú na 2 452 797 eur. Polícia v rámci objasňovania prípadu vykonala 14. novembra domové prehliadky vo viacerých mestách Slovenka. "Boli zaistené počítače, pamäťové karty listinné dôkazy aj finančné prostriedky," uviedol Gašpar s tým, že výsledkom akcie "RAIO" sú štyri osoby obvinené z trestných činov krátenia dane a poistného a daňového podvodu. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest od päť do 12 rokov väzenia.

Druhý odhalený prípad sa týka väzenských dozorcov Tomáša J. a Milana D. z Útvaru na výkon odňatia slobody Ružomberok. Podľa polície zabezpečovali pre odsúdeného Jozefa Z. nepovolené veci, napríklad tabletky, tabak, rôzne potraviny, USB kľúč, alebo mu napríklad umožňovali telefonovať. Za to dostali od matky a sestry odsúdeného peniaze, Tomáš J. 600 eur a Milan D. 50 eur. Dozorcovia preto čelia obvineniu z prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, za čo im hrozí trest od päť do 12 rokov. Odsúdený Jozef Z. ako aj Mária Z. a Viera Z. sú obvinení z trestného činu podplácania, za čo je trestná sadzba dva roky až päť rokov. Gašpar nevylúčil, že v tomto prípade môžu byť obvinené aj ďalšie osoby.

Policajti vzniesli obvinenie aj pre nepriamu korupciu, konkrétne voči Petrovi B. Ten podľa výsledkov vyšetrovania žiadal od Márie Š. úplatok 4 500 eur. Za to jej sľuboval, že zabezpečí, aby jej banka poskytla požadovaný úver vo výške 220 000 eur. Za prečin nepriamej korupcie mu preto hrozí trest do troch rokov.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
17:30 NOVINY
18:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:20 Simpsonovci XIX.
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
18:10 Dovidenia, stará mama !
16:00 X Factor Veľká Británia XIV.
17:30 X Factor Veľká Británia XIV.
19:00 Kuriér
17:25 Krtko
17:40 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
16:50 Ve stínu slávy
18:25 American Teen
20:15 Prázdniny!