Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Rusko by mohol skončiť za mrežami až na 15 rokov. Vylúčené nie je ani doživotie
Zdielať na

Rusko by mohol skončiť za mrežami až na 15 rokov. Vylúčené nie je ani doživotie

BRATISLAVA / Bývalý šéf televízie Markíza a exminister hospodárstva zostáva po včerajšom verdikte súdu za mrežami. Za objednávku vraždy mu hrozí 10 až 15 rokov za mrežami. Ak by sa však preukázal majetkový prospech, vylúčené nie je ani doživotie. Kompetentní sa doposiaľ k výške trestu nevyjadrujú.

Podľa zdroja TV JOJ zostáva Rusko v hlavnom meste. Bezprostredne po verdikte súdu ho mali eskortovať do Ústavu na výkon väzby v Bratislave. "Prokurátor argumentoval predovšetkým tým, že cez médiá by sme mohli ovplyvňovať možných potencionálnych svedkov a obvinených, ktorí ešte neboli vo veci vypočutí," uviedol Ruskov obhajca Marek Para. 

Ruskova obhajoba tvrdí, že od vypuknutia kauzy neinformujú o žiadnych skutkových okolnostiach. Chcú si počkať na ukončenie prvej fázy vyšetrovania a výsluch svedkov i obvinených za prítomnosti obhajcov. Po Mikulášovi Černákovi a Milošovi Kaštanovi by mali budúci týždeň vypočúvať ďalšieho obvineného Róberta Lališa, ktorý má rovnakého právneho zástupcu ako Rusko, čo by nemalo byť v konflikte záujmov. "Máme záujem na transparentnom vyšetrovaní, nikto nemá záujem nikoho ovplyvňovať," uviedol Para.

Ruskova obhajoba po štvrtkovom neverejnom zasadnutí naznačila, že vyšetrovatelia majú k dispozícii listinné dôkazy v prospech i v neprospech ich klienta. "Vnímame dva rozhodujúce dôkazy, a to sú výpovede Černáka a Kaštana, tie budeme verifikovať," doplnil Ruskov obhajca. "Obvinený podal sťažnosť proti vzatiu do väzby, prokurátor podal sťažnosť proti neuznaniu dôvodu takzvanej útekovej väzby," objasnil dôvody podania sťažností hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak.

O sťažnosti voči väzobnému stíhaniu Pavla Ruska bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Termín ďalšieho neverejného zasadnutia nie je známy, odvolací súd nemá v tomto prípade žiadnu lehotu, v ktorej musí rozhodnúť.

O objednávke vraždy mala polícia vedieť už v roku 2014

Policajný prezident Tibor Gašpar popiera, že by polícia vedela o kauze objednávky vraždy Silvie Volzovej už v roku 2014. Podľa Gašpara neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa Mikuláš Černák už pred rokmi zmienil o konkrétnom prípade, v ktorom figuruje Pavol Rusko, tak ako to tvrdí Černákov obhajca.

Gašpar pripustil, že na doživotie odsúdený Mikuláš Černák posielal v minulosti listy nielen na generálnu prokuratúru, ale aj na policajné prezídium. Tvrdil, že chce vypovedať k závažnej trestnej činnosti, no nijako to nekonkretizoval ani nešpecifikoval osoby, ktorých by sa to malo týkať. Zmena nastala až v auguste tohto roka. "Na prvom stretnutí s vyšetrovateľom, ktorý bol a je šéfom tímu Gorila mu k tejto veci nepovedal nič. Povedal, že sa poradí so svojím obhajcom. Pri druhej návšteve mu už povedal konkrétnejšie veci, kedy mu to zrejme jeho obhajca odporúčal a pri tretej návšteve sa prijalo fyzické trestné oznámenie, v ktorom sa popísali podrobnosti celého deja," uviedol Gašpar. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy