Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Zistenie TV JOJ: Muž obvinený z vraždy Ernesta Valka si odpykáva trest za prepadnutie banky v Smoleniciach
Zdielať na
Krimi

Zistenie TV JOJ: Muž obvinený z vraždy Ernesta Valka si odpykáva trest za prepadnutie banky v Smoleniciach

BRATISLAVA / Podľa viacerých zdrojov televízie JOJ Valka zavraždil Jozef R. Ten si už takmer rok odpykáva trest za známe prepadnutie banky v Smoleniciach v maske Arnolda Schwarzeneggra, televízii JOJ informáciu potvrdil advokát.

O objasnení vraždy ako prvý informoval Denník N. Od osudnej noci vo vile Ernesta Valka uplynulo bez mesiaca sedem rokov. Muž obviňovaný z vraždy je dokonca už niekoľko mesiacov za mrežami. "Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie konkrétnym páchateľom, a teda prípad považujeme v tejto chvíli za objasnený," povedal prezident policajného zboru Tibor Gašpar. 

Polícia sa chystá zverejniť podrobnosti na stredajšej oficiálnej tlačovke. Televízia JOJ má už teraz k dispozícii meno muža, ktorého polícia viní priamo z vraždy Ernesta Valka. Vyšetrovateľom sa podarilo preukázať že práve on mal strieľať. Podľa viacerých zdrojov televízie JOJ ide o Jozefa R. Toho istého, ktorý si už takmer rok odpykáva trest za známe prepadnutie banky v Smoleniciach v maske Arnolda Schwarzeneggra. Uznesenie o jeho obvinení mu už bolo doručené, čo potvrdil aj jeho advokát. "Je pravdou, že je jeden z dvojice obvinených z vraždy Ernesta Valka," informuje advokát obvineného Ladislav Kuruc.

V prípade sa dlho špekulovalo o tom, že vražda Ernesta Valka bola vykonaná na objednávku. Podľa aktuálnych informácií z vyšetrovacieho spisu však mali vrahovia prozaickejší motív. "Malo ísť výhradne o lúpež, ako sa hovorilo v minulosti? Áno. Výhradne o lúpež. Zatiaľ tomu vyšetrovanie nasvedčuje. Respektíve tak to vyplýva z uznesenia o vznesení obvinenia," povedal Kuruc. 

Druhým obvineným v prípade vraždy Ernesta Valka má byť spoločník Jozefa R., ktorý s ním figuroval aj v prípade prepadu banky maskovanými lupičmi.

V prípade vyšetrovania Valkovej vraždy sa špekuluje o tom, že dvojicu obvinených majú usvedčovať ich iní bývalí komplici len preto, aby si znížili vlastné tresty, ktoré si odpykávajú. Polícia ale tvrdí, že v rukách má aj nepriestrelné vecné dôkazy. "Ja by som o týchto verziách nešpekulovala. Ja budem naklonená tej verzii, ktorá sa preukáže," uviedla dcéra Ernesta Valka.  

Mediálne známeho advokáta Ernesta Valka našli zastreleného v pondelok 8. novembra 2010 večer o 22:45 v jeho dome v Limbachu bývalá manželka a dcéra, ktoré okamžite nahlásili udalosť polícii. Do domu sa prišli pozrieť preto, lebo sa im nezdalo, že Valko dlhší čas nezdvíhal mobilný telefón. "Došlo k jednému výstrelu, ktorému obeť podľahla – strela spôsobila zranenia srdca a pľúc, nezlučiteľné so životom,“ uviedol deň po vražde vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak. Výstrel z krátkej guľovej zbrane padol podľa jeho slov v čase medzi 18:47 a 22:45 zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR našli v obytnej časti domu.

Podľa Spišiaka ho strelili spredu, projektil opustil telo pár centimetrov pod lopatkou. Na miesto prišli pár minút po telefonáte Valkových príbuzných zdravotníci, ktorí konštatovali jeho smrť. "Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme páchateľov vypátrali a postavili pred súd,“ povedal po vražde vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. 

Valko bol v rokoch 1990 až 1991 podpredsedom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, v roku 1992 sa stal predsedom Ústavného súdu ČSFR. Od roku 1993 pôsobil ako advokát. Okrem iného zastupoval štát vo viacerých známych kauzách, rovnako i viacerých politikov. Naposledy bývalého ministra financií Ivana Mikloša v dlhoročnom spore s Robertom Ficom. Valko v roku 2006 kandidoval v parlamentných voľbách za Občiansku konzervatívnu stranu.

"Valko mesiac pred smrťou naznačoval, že má obavy," povedal po advokátovej smrti publicista v oblasti bezpečnosti Milan Žitný. Pozrite si video:

Rok po otcovej smrti sa k prípadu vyjadrila aj Valkova dcéra.

Posledná rozlúčka s podnikateľom Ernestom Valkom na Primaciálnom námestí v Bratislave: 

"Bol to veľmi, veľmi dobrý syn," povedala Ernestova mama pri hrobe svojho syna. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy