Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Na ukrajinsko-slovenskej hranici sa zrútil vrtuľník, zahynulo šesť ľudí
Zdielať na
Krimi

Na ukrajinsko-slovenskej hranici sa zrútil vrtuľník, zahynulo šesť ľudí

OKRES MICHALOVCE / Pri obci Stretávka na východe Slovenska sa zrútil ukrajinský vrtuľník. Nehoda stroja sovietskej výroby si vyžiadala šesť obetí, ich počet však nemusí byť definitívny.

Podľa doposiaľ oficiálne nepotvrdených informácií mohol v blízkosti obce Stretávka (okres Michalovce) havarovať stroj, ktorého nelegálny prelet cez slovenskú hranicu zaznamenali naše bezpečnostné zložky už v stredu. 

Išlo o typ Mi-2. Ľahký viacúčelový vrtuľník vyrábaný v Sovietskom zväze od 60. rokov minulého storočia. "Ide o vrtuľník s ukrajinskými výsostnými znakmi," potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák.

Pod radarom

Pilot zrejme v snahe dostať sa nepozorovane na naše územie letel nebezpečne nízko, podľa všetkého aj v takzvanom nemonitorovanom pásme mimo dosahu radarov.

To sa spolu so zlým počasím mohlo podpísať pod haváriu. "Bezprostrednú príčinu v tejto chvíli ešte nepoznáme," povedal minister Kaliňák s tým, že tú zistia až vyšetrovatelia.

Brífing ministra vnútra Roberta Kaliňáka:

Minimálne šesť obetí

Na palube podľa ukrajinskej pohraničnej stráže boli dvaja občania Ukrajiny a štyria z Afganistanu. "Pašeráci či prevádzači sa neštítia akýchkoľvek nebezpečných aktivít, aby dokázali prelomiť našu hranicu," dodal Kaliňák.

Vrtuľník Mi-2 je konštruovaný na osem ľudí na palube. Na mieste dopadu zatiaľ rozpoznali šesť tiel. "Nie je vylúčené, že počet obetí sa môže ešte zvýšiť," povedal Kaliňák.

Pozrite si zábery priamo z miesta nehody: 

Pašerácky biznis s ľudmi

Viaceré zdroje televízie JOJ tvrdia, že na hranici s Ukrajinou sú pašeráci ľudí stále aktívni. Migrantov by mohli prevážať aj lietadlami, havarovaný vrtuľník Mi-2 nemusí byť ojedinelým prípadom.

Pred dvoma mesiacmi núdzovo pristálo v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou lietadlo Zlín Z-37, ľudovo nazývané Čmeliak. Hoci sa používa predovšetkým v poľnohospodárstve na postreky plodín, v lietadle chýbala 650-litrovú nádrž na chemikálie. Mohlo by teoreticky prevážať niekoľkých nelegálnych migrantov. 

"Informácie o operatívno-pátracej činnosti verejnosti nie je možné poskytnúť," povedala televízii JOJ nedávno hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Aj Kaliňák ale dnes hovoril o tom, že pašeráci využívajú hľadajú nové cesty. "Rôzne ďalšie trasy, ktorými by mohli svoju nelegálnu činnosť vykonávať." Na východnej hranici sú preto policajné vrtuľníky Mi-171 a Bell 429 a vnútro zintenzívnilo aj spoluprácu s armádou, hoci pašeráci nie sú pre Slovensko vojenskou hrozbou.

Tretia nehoda

Ide už o v poradí tretiu tohtoročnú nehodu vrtuľníka na našom území. V Slovenskom raji spadol v júli stroj so záchranármi. Nehoda si vyžiadala štyri ľudské životy.

V ten istý mesiac havaroval aj vojenský Mi-17. Nehodu pri obci Giraltov neprežil pilot slúžiaci na Leteckej základni Prešov.

Na východe Slovenska sa zrútil vrtuľník, pozrite si reportáž:

TV JOJ/Andrea Grigovská

Súvisiace články

Najčítanejšie správy