Boj s exekútorom je náročný, nie však beznádejný

27.03.2015 16:54 Noviny.sk Krimi

Boj s exekútorom je náročný, nie však beznádejný

BRATISLAVA / Veľa ľudí dostane oznámenie o exekúcii, o žiadnom dlhu však nevedia. Právnička vám poradí, čo robiť v takom prípade.

Mária dostala upovedomenie o začatí exekúcie. Údajne dlží cestovnej agentúre peniaze. Vôbec si nie je vedomá, že by niekomu čokoľvek dlžila. "Úverový register či už nebankový alebo bankový máme čistý. S cestovnou agentúrou, ktorej údajne dlžím peniaze, som nikdy nič nemala. Okrem toho exekútor uviedol denný úrok z omeškania 9,96 percent, čo je podľa mňa zverstvo - ak to nie je podvod," hovorí Mária.

Podobné prípady, keď ľudia dostanú upovedomenie o začatí exekúcie a vôbec netušia o akú pohľadávku ide, je žiaľ celkom bežné. Preto sa treba obrátiť na exekútora, ktorý vedie exekučný spis.

Navštívte exekútora

"V tomto exekučnom spise sa musí nachádzať aj titul, čiže rozhodnutie súdu, ktoré je podkladom pre exekúciu. Prvé, čo by som v tomto prípade odporučila, aby navštívila exekútora, požiadala o sprístupnenie exekučného spisu," tvrdí právnička Bronislava Pavelková.

V ňom bude uvedené, aké súdne rozhodnutie ho k exekúcii oprávňuje a prečo je súdne rozhodnutie nebolo doručené. Podľa toho sa rozhodnete ako budete ďalej pokračovať.

Mimoriadne odvolanie

"Určite, ale nech podá proti upovedomeniu o začatí exekúcie opravný prostriedok a požiada o doručenie všetkých informácii a objedná si ten spis," dodáva Pavelková.

V prípade, že máte pochybnosti o konaní exekútora, môžete sa obrátiť na Slovenskú komoru exekútorov. Tiež môžete požiadať o prešetrenie veci prokuratúru. Ak vám ešte neuplynula lehota možnosti odvolať sa, tak podajte mimoriadny opravný prostriedok - mimoriadne dovolanie.

Pozrite si reportáž Juraja Hajdina:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři