Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Bustu Vasila Biľaka okamžite po jej odhalení pomaľovali umelci
Zdielať na

Bustu Vasila Biľaka okamžite po jej odhalení pomaľovali umelci

KRAJNÁ BYSTRÁ / Bustu, ktorú jeho rodáci postavili komunistickému pohlavárovi Vasilovi Biľakovi v Krajnej Bystrej, okamžite po jej odhalení pomaľovali výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz. Biľak bol jedným zo signatárov takzvaného pozývacieho listu, ktorý mal legitimizovať okupáciu Československa Sovietmi.

Výtvarníci pomník komunistického pohlavára pomaľovali a popísali. K svojmu počinu sa verejne prihlásili na sociálnej sieti. "Dámy a páni, pri tejto polnočnej občianskej aktivite sme boli dvaja : Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz, ja som len prvý v abecede,"napísal na sociálnej sieti Kalmus.

Lorenz komentoval uverejnený článok týmito slovami: "Aj Hitler má v rodnej obci tabuľu. Stojí na nej, aký sa tam narodil zločinec. Aby sa nezabudlo. Na to, aká to bola sviňa."

Polícia prípad vyšetruje, ako priestupok  a aktérom hrozí bloková pokuta.

Kto bol Vasil Biľak

Počas Pražskej jari bol 1. tajomníkom ÚV KSS, patril k vedúcim predstaviteľom konzervatívnych síl v KSČ, podporoval sovietsku okupáciu. Podľa historikov bol Vasil Biľak jedným zo signatárov tzv. Pozývacieho listu, na základe ktorého vstúpili vojská Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa. Išlo o príslušníkov armád Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska a Bulharska.

Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ktorú komunistická strana označovala tiež ako vstup spojeneckých vojsk, mala krycí názov Dunaj. Vojská Nemeckej demokratickej republiky sa mali taktiež zapojiť do okupácie, nakoniec bola ich účasť zamietnutá samotnou Moskvou. 

Pozrite si video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy