Nekonečný proces. Anna sa súdi už 15 rokov

13.02.2015 15:19 Noviny.sk Krimi

Nekonečný proces. Anna sa súdi už 15 rokov

SKALICA / Anna zo Skalice má extrémne dlhodobý problém. V roku 2000 jej predal sused dom. Krátko potom im ukradol čerpadlo a zabetónoval studňu. Súdny spor trvá už pätnásť rokov - s veľkými prestávkami.

Sudkyňa sa bola pozrieť na stav na pozemku až v roku 2011. Teda jedenásť rokov po podaní žaloby. "A aj to len preto, že sme napísali ombudsmanovi, že sa nekonajú pojednávania," hovorí Anna.

"Prieťahy v súdnom konaní uznal. Napísal predsedovi súdu a ten nariadil sudkyni, aby pojednávala. Ale nič sa neudialo. Odvtedy uplynuli tri roky a pojednávanie sa neuskutočnilo," pokračuje.

Európsky súd pre ľudské práva stanovil určité hranice tomu, čo je a čo nie je prieťahom v konaní. Prípad, ktorý trápi Annu už značnú časť jej života, by jednoznačne bol kvalifikovaný ako prieťahy v konaní.

"Spĺňa to aj podľa rozhodnutí Slovenského ústavného súdu, keď viac ako šesťmesačná nečinnosť v spise je dôvodom na to, aby sa rozhodlo o prieťahoch v konaní. Pokiaľ sa v konaní takto postupuje, potom účastník má právo podať sťažnosť predsedovi súdu," vysvetľuje advokátka Bronislava Pavelková.

Anna tak urobila už pred tromi rokmi. Predseda súdu na žiadosť ombudsmanky nariadil, že bude dozerať na toto konanie. Napriek tomu za tri roky nenastal posun.

Nekonečné prieťahy

"Ďalšou možnosťou po podaní sťažnosti, keď nedošlo k náprave je podanie sťažnosti na Ústavný súd pre prieťahy v konaní. Ústavný súd môže urobiť to, že nariadi vo veci konať a môže aj priznať primerané finančné zadosťučinenie, keď o to účastník požiada, lebo má za to, že mu nekonaním súdu vznikla škoda," pokračuje advokátka.

Výška sumy je na úvahe Ústavného súdu a priznáva sa tiež náhrada trov konania advokátovi, v prípade, že poškodeného zastupoval.

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři