Dievča (2 mes.) nepreviezla sanitka, zomrelo

Dievča (2 mes.) nepreviezla sanitka, zomrelo Zdroj: ISIFA
KOMÁRNO / Dvojmesačné dieťa, hospitalizované v komárňanskej nemocnici, sa nedočkalo prevozu na špecializované pracovisko a zomrelo. Počas troch hodín sa údajne nenašiel spôsob, ako dievčatko vo vážnom stave prepraviť do 100 kilometrov vzdialenej Bratislavy.

Stav dievčatka, ktoré trpelo viacerými vrodenými ochoreniami, sa podvečer náhle zhoršil. Respiračné zlyhanie bolo dôvodom, pre ktorý službukonajúca lekárka žiadala okamžitý prevoz na vyššie pracovisko.

Sanitka bez vybavenia

"O 17.37 minúte sme požiadali krajské operačné stredisko o zabezpečenie transportu pacienta," informuje hovorkyňa nemocnice Marta Csergerová. Počas troch hodín bola vyslaná do nemocnice, podľa našich informácií, jediná sanitka. Keďže nebola vybavená na prevoz dvojmesačného dieťaťa so zlyhávajúcim dýchaním, odišla naprázdno.

"Aj keď bol prevoz opakovane na krajskom operačnom stredisku urgovaný, k jeho realizácii nedošlo. Dieťa o 20:45 zomrelo," dodáva hovorkyňa. Stať sa tak malo napriek viac ako 30 telefonátom, ktoré sú údajne zaznamenané na krajskom operačnom stredisku.

Nevyhovujúce podmienky

Špeciálne sanitky, z Bratislavy a Banskej Bystrice, vybavené na prevoz detí, mali mať v rovnakom čase výjazd, preto ich vraj nebolo možné poslať do Komárna.

Komárno má plochu, kde bežne pristávajú záchranárske vrtuľníky. Dievčatko sa však nedočkalo ani leteckého transportu. "Pilot preveril meteorologické podmienky a tie boli, žiaľ, nevyhovujúce, preto bol let zamietnutý," tvrdí hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Turočeková.

Zlyhanie

Operačné stredisko zdravotnej záchrannej služby sa k podrobnostiam prípadu vyjadrí až po jeho prešetrení. "Takýto prevoz treba dobre logisticky pripraviť, o čo sa operátori vždy snažia. Takýto pacient musí byť aj zo strany nemocnice pripravený na transport," myslí si hovorca operačného strediska Boris Chmel.

Ministerstvo zdravotníctva síce tvrdí, že systém primárnych a sekundárnych prevozov je zabezpečený. Prípad z Komárna však svedčí o niečom inom. "Pravdepodobn išlo o zlyhanie v individuálnom prípade, aj vzhľadom na dostupné informácie MZ podá podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Noviny TV JOJ
06:05 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
05:15 Ninja Factor USA IV.
06:45 Simpsonovci XXIV.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 PÁLI VÁM TO
06:05 NOVÁ ZÁHRADA
06:50 Panelák
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:30 Príbehy vreckových dráčikov
06:05 Cvokař
07:55 Dvě svatby
09:35 Králové hor