Europol rozbil medzinárodnú sieť. Zadržali 28 ľudí podozrivých zo zneužívania detí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
EURÓPA / Medzinárodná policajná operácia koordinovaná Europolom priniesla významný úspech v boji proti sexuálnemu vykorisťovaniu detí. Počas razií v siedmich krajinách zadržali 28 podozrivých a podarilo sa zachrániť tri deti, ktoré boli obeťami zneužívania.
Razie prebehli v siedmich krajinách
Operácia sa uskutočnila od konca mája do polovice júna 2026 v Kanade, Česku, Nemecku, Nórsku, Poľsku, Švédsku a Švajčiarsku. Vyšetrovatelia počas zásahov zaistili viac ako 460 predmetov vrátane elektronických zariadení, kryptopeňaženiek, drog a veľkého množstva dopingových látok. Europol upozorňuje, že vyšetrovanie pokračuje a nevylučuje ďalšie zatknutia.
Za prístup na dark web platili kryptomenami
Všetci zadržaní sú muži vo veku od 22 do 54 rokov. Podľa vyšetrovateľov využívali kryptomeny na platenie za prístup na fóra na dark webe, kde si mohli prezerať alebo sťahovať materiály zobrazujúce sexuálne zneužívanie detí (CSAM). Jeden z podozrivých mal vo veľkej miere využívať umelú inteligenciu na vytváranie nelegálneho obsahu.
V inom prípade patrili niektoré obete medzi najbližších rodinných príslušníkov podozrivého. Všetci budú čeliť obvineniam z držby, získavania a šírenia materiálov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí.
Nóri vyvinuli novú metódu sledovania kryptomien
Kľúčovú úlohu pri vyšetrovaní zohrali nórske orgány činné v trestnom konaní, ktoré už v roku 2025 vyvinuli novú metódu sledovania transakcií v kryptomenách. Práve tá umožnila identifikovať osoby, ktoré platili za prístup k nelegálnemu obsahu. Vyšetrovateľom sa podarilo odhaliť aj dvoch predajcov materiálov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí.
Europol koordinoval vyšetrovanie
Europol počas celej operácie zabezpečoval analytickú aj operačnú podporu. Jeho experti spracovávali spravodajské informácie, vytvárali analytické výstupy a koordinovali výmenu dôkazov medzi všetkými zapojenými krajinami. Agentúra zároveň pripomína, že boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí patrí medzi jej hlavné priority.
Pomáha aj verejnosť
Europol popri policajných operáciách prevádzkuje aj platformu Stop Child Abuse – Trace an Object, prostredníctvom ktorej môže verejnosť pomôcť identifikovať predmety zachytené na fotografiách alebo videách z nevyriešených prípadov. Aj zdanlivo nepodstatný detail môže pomôcť odhaliť páchateľov alebo zachrániť ďalšie deti.
Od novembra 2025 funguje aj digitálna platforma Help4U, ktorá poskytuje diskrétnu podporu deťom a mladým ľuďom, ktorí sa stali obeťami sexuálneho zneužívania alebo online vykorisťovania. Prostredníctvom nej môžu získať odborné poradenstvo, informácie o svojich právach a kontakt na podporné služby.