Mýtus! Jack Rozparovač je výmyslom opitého novinára
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / Koniec mýtu! Jeden z najznámejších sériových vrahov Jack Rozparovač, ktorý nikdy nebol odhlaený, vraj vôbec neexistoval. S odvolaním na výsledky svojho vyšetrovania to uviedol britský kriminalista Trevor Marriott. Podľa neho si mal tajomného zabijaka vymyslieť opitý novinár. Túžil totiž po tzv. sólokaprovi.
Reportér poslal list Scotland Yardu
Reportér Thomas Bulling, ktorý písal o zločinnosti pre londýnsku agentúru Central News, v roku 1888 napísal Scotland Yardu list, v ktorom sa vydával za Jacka Rozparovača. "Fakty v tomto prípade sa postupom rokov úplne prekrútili," tvrdí Marriott v článku, ktorý sa objavil na britskom serveri Express.
Niekdajší kriminálny vyšetrovateľ v anglickom grófstve Bedfordshire neďaleko Londýna vraj strávil posledných 11 rokov skúmaním dokumentov, ktoré k tomuto prípadu našiel v Scotland Yardu aj inde.
Použil pritom moderné policajné technológie, čo mu vraj umožnilo zistiť nové skutočnosti. Napísal o tom knihu a organizuje prednáškové turné s názvom Jack Rozprarovač: vyšetrovanie 21. storočia.
Marriott odhalil 17 vrážd, ktoré by sa dali pripísať tajomnému Jackovi v rokoch 1836 až 1894, kedy údajne veľkým nožom brutálne usmrtil najmenej 5 žien vo východlondýnskej štvrti Whitechapel.
Vraždy pripisujú námorníkovi
Verí, že mnohé vraždy spáchal nemecký námorník Carl Feigenbaum, ktorý pracoval na lodiach kotviacich pravidelne v prístave neďaleko Whitechapelu. Bol popravený v roku 1896 v New Yorku, keď bol pristihnutý pri svojej obeti.
Sériu brutálnych vrážd, ktoré vtedy polícia pripisovala na základe dopisu Jackovi Rozparovačovi, vyľakala viktoriánske Anglicko. Za možných páchateľov boli postupne označovaní viacerí ľudia. Medzi nimi aj lekár královnej Viktórie.
Polícia však skutočného vraha nikdy nevypátrala a jeho príbeh, rovnako ako hľadanie jeho identity, patrí dodnes k nesmrteľným mýtom britskej metropole.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA