Jasno
18°
Bratislava
Patrik, Patrícia
6.7.2022
Zásah kukláčov v Moldave bol v poriadku, tvrdí polícia
Zdielať na

Zásah kukláčov v Moldave bol v poriadku, tvrdí polícia

BRATISLAVA / Júnový policajný zásah v rómskej osade v Moldave nad Bodvou má už aj politický rozmer. Dostal sa až pred poslancov na Ľudskoprávnom výbore. Kým policajtov a ich postupy obhajoval rezortný minister, na stranu Rómov sa postavili opoziční poslanci na čele s ombudsmankou.

Kaliňák: Postup policajtov bol správny

Reakcia polície bola adekvátna! Takto pred ľudskoprávnym výborom obhajuje minister vnútra Robert Kaliňák zásah kukláčov v osade v Moldave nad Bodvou. Úplne opačne však reagovali opoziční poslanci. Kritizujú najmä vyšetrenie celého zásahu.

"Z toho ako som zistila, že prebehla tá akcia, tak išlo o represívnu akciu," myslí si ombudsmanka Jana Dubovcová. "Tu ide o to, či si policajti môžu dovoliť zasahovať takýmto hrubým spôsobom voči ľuďom," vraví aj poslankyňa NR SR (SaS) Lucia Nicholsonová.

Inšpekcia ministerstva vnútra vyšetruje pochybenia policajtov. Samotný minister jej pôsobenie obhajuje, no na druhej strane sa nezávislosť tejto inštitúcie stala už neraz terčom kritiky. "Je podriadená priamo ministrovi, ktorí chráni tých policajtov, ktorí urobili chybu," vraví bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Rómovia: Do našich domov vtrhli bezdôvodne

Desiatky policajtov a kukláčov 19. júna večer obsadili rómsku osadu v Moldave nad Bodvou. Údajne tam pátrali po hľadaných osobách. Obyvatelia osady však krátko po útoku tvrdili, že policajti do ich domov vtrhli bezdôvodne, útočili na ženy aj deti a používali vraj paralyzéry a slzotvorný plyn. 

Osadníci hovoria o brutálnom útoku. "Dostali šoky, kopali, bili hlava nehlava." "Keď ich uvidíte, to poviete, že ich vykopali z hrobu." "Sme sa schovávali s deťmi, lebo to bolo jak vo filme, ako vojna."

Policajti tam však mali robiť len raziu zameranú na hľadané osoby. Podľa našich informácií išlo o podozrivých mužov, ktorí mali predtým zaútočiť na hliadku polície. Zadržaných bolo niekoľko mužov.

Razia im pripomínala druhú svetovú vojnu

Policajti podľa slov miestnych porozbíjali všetko, čo im prišlo pod ruku a razia im pripomínala druhú svetovú vojnu. "Choďte do bytov, rozbili nám všetko," hovorí jedna z osadníčok.

Zdemolované dvere, porozbíjané okná. Toto všetko pripisujú obyvatelia policajtom. Údajne mali biť ľudí aj obuškami, ktoré mali zanechať poranenia na telách. VIAC TU. 

Téme sa venuje reportér Samuel Migaľ. INFORMÁCIE ONLINE TU.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie