Polícia upozorňuje rodičov, aby počas leta nezabúdali na deti v rozhorúčenom aute
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Každý pobyt detí v rozhorúčenom aute znamená obrovské riziko pre ich zdravie i život. Policajti počas tohto leta zaznamenali už dva riskantné prípady - našťastie, bez tragických následkov.
"V priebehu pár minút teplota v uzavretom aute na priamom slnku sa dokáže teplota priblížiť k 40-50 stupňov Celzia. Čím je ta teplota vyššia, nad bežnou teplotou tela, tým rýchlejšie môže dôjsť k zlyhaniu životných funkcii," priblížil Martin Balko, lekár a záchranár.
Ak uvidíte dieťa v aute, rozbite okno
Ak si všimnete dieťa v rozhorúčenom aute a situácia sa vám zdá už kritická, treba okamžite zakročiť. "Ak je dieťa v ohrození života, konajte bezodkladne, vrátane rozbitia okna," opísal Roman Hájek, hovorca prezídia PZ SR.
Dieťa potom opatrne vytiahnite von a zavolajte záchranárov. S operátorom ostaňte po celý čas v kontakte. "Telefón si dám na hlasný odposluch a v spolupráci s operátorom a jeho pokynmi postupujeme ďalej. Operator ostáva v kontakte so záchrancom až do príchodu záchranky," uviedol Martin Balko.
Prehriať sa môžete aj v MHD
Policajti zároveň upozorňujú, že nechať dieťa v aute bez dozoru a v horúčavách môže mať aj trestnoprávnu dohru. "V závislosti od okolností môže ísť o trestný čin všeobecného ohrozenia, ublíženia na zdraví alebo usmrtenia z nedbanlivosti. Trestná sadzba sa odvíja od okolností a závažnosti následkov. Hroziť za to môže až 12-ročný pobyt za mrežami," priblížil Hájek.
Vysoké teploty môžu spôsobiť problémy aj v rozhorúčenej MHD. Lekári upozorňujú, aby ľudia cestovanie nepodceňovali. "Najčastejšou príčinou kolapsu sú stavy s prehriatím alebo dehydratáciou, prípadne dlhodobé státie v nevyvetranej miestnosti. Prvou pomocou je, pokiaľ je osoba prehriata, ju schladiť priložením uteráka, mierne pozdvihnutie dolných končatín a privolanie odbornej pomoci," priblížil Marcel Brenner, primár NÚDCH.
V Bratislave sú všetky autobusy a trolejbusy vybavené klimatizáciou. Rovnako tak aj nové električky. V niektorých starších typoch električiek však klimatizácia stále chýba.
"V takýchto prípadoch zabezpečujeme čo najefektívnejšie vetranie. Chceli by sme apelovať na cestujúcich, ak si všimnú zdravotné komplikácie u ostatných, tak okrem prvej pomoci, aby informovali vodiča. Ten následne kontaktuje dispečing a RZP," dodal Jozef Vozár, hovorca dopravného podniku Bratislava. "Operačného stredisko eviduje za celý tento týždeň 421 zásahov. 273 ľudí skončilo v nemocnici," opísal Richard Bolješík z Operačného strediska ZZS SR.