Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Ilčišin pôjde pre kauzu Transpetrol opäť pred súd
Zdielať na
Krimi

Ilčišin pôjde pre kauzu Transpetrol opäť pred súd

Dvadsaťpäťmiliónový podvod chystali podľa polície dvaja muži, ktorý takto plánovali okradnúť spoločnosť Transpetrol. Špeciálna prokuratúra ukončila vyšetrovanie a kauzu poženie pred súd.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v kauze Transpetrol obžalobu na kontroverzného vranovského podnikateľa Ignáca Ilčišina a humenského advokáta Jána Husára pre pokračovací pokus obzvlášť závažného zločinu podvodu. "Hrozilo spôsobenie celkovej škody 25 686 947,50 eura," povedal prokurátor Maroš Žilinka.

Vystupovali v mene Transpentrolu

Títo obvinení podľa prokuratúry predstierali, že sú oprávnení konať v mene Transpetrolu – Ignác Ilčišin ako údajný predseda predstavenstva a Ján Husár ako údajný člen predstavenstva. Stalo sa to 4. júna 2009 u súdnej exekútorky v Prahe, kde podpísali dva exekútorské zápisy. Transpetrol tým uznal neexistujúce dlhy voči dvom obchodným spoločnostiam vo výške 12,86 milióna eur a za spoločnosť Transpetrol sa ich zaviazali uhradiť do 10. júna rovnakého roka.

"Tie lehoty, ktoré boli dohodnuté, už samé o sebe svedčia o tom, že sa nejednalo a nemalo jednať o seriózny a dobrý úmysel," poznamenal Žilinka. V prípade neuhradenia v dohodnutej lehote sa zaviazali zaplatiť zmluvnú pokutu 10-tisíc eur, resp 300-tisíc eur. Dvojica súhlasila aj s priamou vykonateľnosťou exekučného zápisu, ak nebude dlh včas zaplatený.

Spoločnosť čelila exekúciám

Prokurátor Žilinka upozornil, že dôsledkom tohto konania bolo, že od 20. augusta, resp. 16. decembra 2009, boli na majetok Transpetrolu vedené exekúcie na návrh spoločností, ktorým dvojica uznala za spoločnosť dlhy. Súdy zastavili exekúcie 12. júla 2010 a zadržiavané peniaze od českých obchodných partnerov mohli byť uvoľnené.

Obľúbené zmenky

Okrem tohto prípadu obžalovaní vystavili v rovnaký deň 4. júna 2009 v Prahe bez právneho dôvodu vlastnú zmenku za Transpetrol na rad českej spoločnosti na sumu 12,98 milióna eur. Bola splatná 25. júna 2009 v Brne. "Transpetrol zaviazali k bezdôvodnému zaplateniu zmenkovej sumy," povedal Žilinka. Následkom bolo súdne konanie, lebo česká spoločnosť si nárokovala zmenku. Konanie sa zastavilo, pretože firma nezaplatila súdny poplatok jeden milión českých korún.

S  Transpetrolom vraj nič nemali

Obžalovaní od založenia Transpetrolu podľa Žilinku nikdy neboli v jeho štatutárnych orgánoch. Svoje právo konať v mene spoločnosti odvíjali od mimoriadneho valného zhromaždenia, ktoré sa malo konať v apríli 2009 na Vinnom jazere. Štátu hrozila strata 34-percentného podielu v spoločnosti. Po sporoch okolo tejto udalosti už právoplatne rozhodol okresný súd Bratislava II., že to nebolo mimoriadne valné zhromaždenie.

Obvinená dvojica okrem aktivít, ktoré sú predmetom trestného stíhania, neplnila v Transpetrole žiadne úlohy. "Žiadnym spôsobom sa nepodieľali na chode a riadení spoločnosti," povedal Žilinka. V súčasnosti nie je ani jeden z obvinených vo väzbe.

V kauze už jeden rozsudok padol

Už v roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ignáca I., ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom Ignáca I. neprávoplatne odsúdil na deväť rokov väzenia. Rozsudok však odvolací súd zrušil a vrátil na opätovné prejednanie.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie